Елена Господинова
|
689 безалкохолни
коктейла
|
Предлагаме ви един полезен практически наръчник за всеки дом - книгата, която съдържа поне няколко варианта за питие, независимо дали сте жаден, просто искате да се поглезите или имате нужда от здравословна витаминозна напитка - дар от природата.
Сборникът съдържа 689 рецепти за разхладителни, освежителни, тонизиращи, детски коктейли, млечни и плодови напитки, коктейли афродизиаци, питиета за подобряване на храносмилането, сладоледово-млечни и сладоледово-плодови коктейли, напитки на базата на кафе, какао и чай.
Рецептурникът е предшестван от обща обяснителна част. От нея ще научите кои са основните видове коктейли - преобладаващи съставки, общи принципи на технологията на приготвяне, т. е. разбъркване, разбиване с подходящ уред, украса и начин на сервиране, формата на леда при поднасяне. В частност са изброени познатите категории безалкохолни коктейли.
Книгата съдържа указания за най-използваните типове чаши с наименованията, използвани от специалистите в тази област. В науката за сервиране на коктейлите тяхното разнообразие е голямо. За всяка категория напитки е подходящ строго определен вид чаша - с тънки или дебели стени, от стъкло или кристал, с бързо или с бавно пренасяне на температурата, със или без столче, ниски или високи. Всеки вид чаша има различен чувствителен показател и се използва индивидуално при различните категории коктейли според съставките, температурата им, наличие или не на лед, съответната гарнитура от късчета плод, цитрусови резенчета, сламки и др.
Особено ценна е частта, в която е описана технологията на приготвяне на лечебни, витаминозни сокове от 48 вида пресни плодове и зеленчуци. Обяснени са лечебните качества и съдържанието на витамини и минерални соли в прясно изстискания сок. Същевременно са указани заболявания, при които определени сокове са противопоказни.
Книгата е твърде полезна с приложения азбучен указател на заболяванията, при които се практикува соколечение.
В общата част са описани основните видове подправки за приготвяне на коктейли и значението им за вкуса, аромата и лечебното действие на напитките.
Ако сте много жадни или просто любопитни, ви казваме “Наздраве!”.
Основни видове коктейли
Коктейли след хранене
(After dinners drinks)
Приготвят се от ликьори и горчиви билкови настойки. Консумират се след ядене.Аперитив-коктейли (Cocktails aperitif)
Приготвят се от ароматични вина, вермут, шери, бордо, ликьор, отвари от билки. Консумират се преди ядене.Коблър (Cobbler)
Приготвят се от шери или подсладени вина. Поднасят се във високи чаши със ситно натрошен лед, гарнирани с плодови резенчета и цели плодове. Чашите трябва да бъдат предварително охладени. Обикновено се пият без сламка.Коктейли от шампанско
(Champagne cocktails)
Приготвят се от шампанско или друго пенливо вино в комбинация с ликьори (Гран Марние, кюрасо), капка ангостура битер и се добавя бучка лед.Колинс (Collins)
Вид студени и пуншообразни напитки, приготвени от алкохол, натурален сок, лимонов сок и сода, поднесени с лед на кубчета във високи чаши. Могат да се гарнират с плодови кубчета или резенче лимон. Колинс е най-дългият от всички категории коктейли, много освежаващ и подходящ за летните горещини.Кулър (Cooler)
Дълго и студено питие, което се състои от лимонов сок, алкохол, капки гренадин или лимонов битер. Сервира се в чаша Колинс, допълва се с газирана напитка и се гарнира с плодове по избор.Капс (Cups)
Приготвя се от пенливи или бели вина, смесени с отвари, сиропи, ликьори, пресни плодове, предварително охладени. Долива се с много сода и се гарнира с листчета от цветя.Дейзи (Daisy)
Дълги коктейли, подходящи за дами. Приготвят се основно от ликьор, лимонов сок и винаги няколко капки гренадин. Поднасят се гарнирани с много пресни плодове и стръкче мента по желание.Джулеп (Julep)
Приготвят се от ментов екстракт, комбиниран със захар, алкохол и много лед. Прецедени се пренасят в чаши Олд фешънд и се гарнират със стръкче прясна мента.Лонг дринкс (Long drinks)
Дълги питиета в количество над 100 мл, поднесени в чаша Олд фешънд.Фрапе (Frappe)
Идеално питие за летните горещини. Състои се основно от лед, ликьор и плодов сок.Сауър (Sour)
Освежителни питиета, приготвени от алкохолна напитка, лимонов сок и захар. Прецежда се и се налива в чаша тип Сауър, която се допълва с газирана вода. Приема се за мъжко питие.Карибски коктейли (Karaibes cocktails)
Екзотични напитки, приготвени предимно от ром и многоцветни плодове: ананас, грейпфрут, пъпеш, диня, кокосов орех и др. Поднасят се със сламка, резенчета от цитрусови плодове.Яйчни коктейли (Drinks а l'ouf)
Топли или студени подсилващи питиета на основа яйце - мляко или яйце - бира, мед, захар, бахар, канела, чер пипер, ароматични подправки и вина. Поднасят се в чаша за шампанско (ако са студени) или в чаша за пунш.Кафе-коктейли (Drinks au cafe)
Приготвят се от изстудено силно кафе, коняк, кокосов или какаов крем. Поднасят се с много лед, разбита сметана и сламка.Фис (Fizz)
Най-известната категория коктейли. Името произлиза от шума на газираната вода при наливане в чашите. За основа служат силноалкохолни напитки, смесени с плодови сокове. Допълват се с газирана вода или шампанско. Гарнират се с резенче плод според сока, който е използван.Шорт дринкс (Short drinks)
Къси питиета от силноалкохолни напитки без разредител.Фикс (Fix)
Питиета, които се смесват направо в чашата. Състоят се от алкохол, захарен сироп, билкови отвари, лимонов сок, много счукан лед, резенчета от цитрусови плодове или кубчета от пресни плодове.Слинг (Sling)
Индийски напитки, приготвени основно от чай или вода, силен алкохол (джин, уиски, ром, коняк), черешов или ябълков сок и захар. Сервират се в чаша Колинс върху кубчета лед, допълват се със студен чай и се гарнират с резенчета цитрусови плодове и настъргано индийско орехче.Фенси дринкс (Fancy drinks)
Напитки, приготвени с много фантазия от силен алкохол, гъст крем-ликьор, обикновено се добавя и синьо кюрасо, много лед, разбита сметана и пресни плодове за украса.Пус-кафе (Pouse-cafe)
Приготвят се във високи чаши със столче и се състоят от различни на цвят пластове течност - ликьор, отвари, сиропи, които остават отделени поради различното относително тегло на напитките. Наливат се една след друга директно в чашата - от най-тежката до най-леката напитка, които се стичат по ръба на барова лъжица, допряна до последния слой течност.Мист (Mists)
Освежителна напитка от уиски или бренди, лимонова кора и много ситно натрошен лед. Поднася се в ниска чаша без столче.Пунш (Punch)
Най-често студена напитка, приготвена от силен алкохол (арак, ром или коняк), чай или вода, подправки (чер пипер, бахар, индийско орехче, канела, карамфил), захар и лимонов сок. Топлите пуншове се приготвят с гореща вода или горещ чай. Сервират се в стъклена чаша с дръжка и се гарнират с резенчета от лимон или портокал.
Какви пособия са ви нужни
Във всяка кухня има почти всичко, което ви е необходимо: ножове за обелване и почистване, дъска за рязане, ренде, тирбушон, отварачка, супени и кафеени лъжици, миксер, чаша дозатор със скала в милилитри. За да сте готови за приготвяне на какъвто и да е коктейл от книгата, ви трябват още:
шейкър с херметическа неръждаема запушалка;
голяма чаша за смесване или кана, удобна за разливане; барова лъжичка (почти кафеена, с вместимост 5 милилитра, но с дълга дръжка за разбъркване, който завършва с чукче за счукване на лед); барова виличка с дълга дръжка за набождане на плодове; цедка със спирала по периферията за задържане на леда след разбиване в шейкъра; супена лъжица за измерване на 15 милилитра течност; чаена лъжичка с вместимост 5 милилитра; сокоизстисквачка за приготвяне на пресни плодови и зеленчукови сокове; блендер (настолен миксер) - представлява кана с въртящи се ножове на дъното. Служи за разбиване на коктейли без лед, за фино нарязване предимно на зеленчуци и твърди плодове. От меки, добре узрели плодове се с него приготвя нектар; пластмасова пръчка за разбъркване; съд за лед; чукче от метал и дърво за натрошаване на лед; шило за отделяне на костилки; пурорезачка - за обрязване и оформяне на пури за украса;• щипки за лед, сламки, декоративни пръчици, чадърчета, клечки за украсяване; чаши.
Основни видове чаши
Коктейлна чаша (Cocktail glass) с вместимост от 100 до 160 мл за аперитивни, коктейлни напитки след вечеря.
Олд фешънд (Old fashioned) - ниска чаша с вместимост от 150 до 200 мл за напитки с много лед, дейзи, фикс. Позната е като най-подходяща чаша за сервиране на уиски.
Колинс (Collins) - висока чаша от 250 до 280 мл за дълги коктейли (с повече течност). Подходяща е за сервиране на коктейли тип крюшон и коблър.
Хайбол (Highball) - средновисока чаша от 200 до 280 мл за коктейли от категориите коблър, джулеп, студен пунш, фикс. Подходяща е за сервиране на млечни коктейли, морс, крюшон, фрапе, ег-ног.
Гоблит (Goblet) - чаша със столче от 200 до 280 мл за вода, фис, дълги коктейли, плодови и зеленчукови сокове - обикновено с украса от сметана или цели плодове (резенчета на ръба на чашата).
Сауър чаша (Sour glass) - висока чаша със столче от 160 до 230 мл за коктейли сауър. Подходяща е за шоколадово-кафеени коктейли, напитки с нес-кафе, нес-као, аперитиви, билково-лечебни питиета.
Бренди чаша (Ballon, Napoleon, Brandies) - чаша балон с вместимост от 120 до 500 мл. Позната е като най-подходяща чаша за сервиране на коняк.
Шери чаша (Cherry glass) - с вместимост от 80 до 130 мл за сладки вина и напитки.
Чаша за ликьор - чаша със столче с вместимост от 50 до 95 мл за ликьори и горчиви лечебни отвари.
Айриш кофи глас (Irish coffeglass) - за ирландско кафе и яйчни коктейли.
Шампански чаши (Champagne) - големи и малки за коктейли от категорията фис.
Чаша за бяло вино със столче и издължен тумблер.
Чаша за червено вино със столче.
Пунш чаша (Punch glass) - от 50 до 300 мл за пунш, грог, лечебни билкови отвари и чайове.