Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало  

Създайте си естествени резерви

Градината ви ще бъде истински красива, ако успеете да обедините флората и фауната: в нея да идват пчели, полезни насекоми, пеперуди, птици, катерички... От вас зависи да ги привлечете с някои прости неща.

Не замърсявайте градината с пестициди и химически торове.

Хранете птиците през зимата, за да свикнат с градината ви и да свиват гнезда там през пролетта.

Не пускайте котката да се катери по дърветата или пък направете места за гнездене далеч от ноктите є.

Направете си малък водоем с червеноперки, това ще привлече жаби и водни кончета.

Отглеждайте медодайни цветя, за да примамите пчелите и пеперудите. Ако не ви е страх от ужилване, можете дори да сложите няколко кошера в градината.

Засадете няколко лескови дървета в живия плет, за да има храна за катеричките.

Оставяйте сухите листа, за да зимуват в тях таралежите.

 

Растения, които привличат
пчели и пеперуди

Дървета и храсти

Будлея, череша, орлови нокти, котонеастер (дюличка, дряновица), дойция, кисел трън, евкалипт, черна метла, ясмин, махония, бор, бяла акация, роза, ела, габър, снежноплодник, липа, кучи дрян.

 

Цветя

Игловръх, кандилка, гъшарка, асклепиас, астра, аубриеция, benoite, птиче просо, камбанка, метличина, мак, кореопсис, минзухар, арника, челядник, ранилист, гайлардия, здравец, шибой, бял оман, жълтак, хемерокалия, инкарвилея, лавандула, крем, лупина, лихнис, мента, пелин, лопен, чай освего, незабравка, непета (коча билка), пенстемон, раличка, фацелия, блатно прозорче, резеда, розмарин, сантолина, салвия, самогризка, силене, мащерка, vergerette, verge-d’or, великденче.

 

 

Растения, които привличат
птици и животни

Брекиня, глог, cotoneaster, кисел трън, червен касис, ракитник (облепиха), чемшир, бряст, абаносово дърво, круша, ябълка, слива, тъжник.

 

 

Чудото на издънките

Лесно можете да увеличите колекцията си от различни видове храсти благодарение на издънки.

В средата на август

При последна четвърт на луната отрежете новопокаралите светлокафяви клонки на 20 см от върха. Махнете листата от основата им и срежете издънките на две. Напълнете кофички от кисело мляко със смес от равни части пресят компост и едър пясък, като първо пробиете дупки на дъното, за да се оттича водата. Потопете основата на издънките в смес от пръст и размит говежди тор. Засадете ги в кофичките и напръскайте обилно с вода (не поливайте). Покрийте с прозрачен найлон. Сложете засадените издънки на запазено от студа място и редовно овлажнявайте пръстта им. Когато пуснат корени (след няколко месеца), махнете найлона.

В средата на септември

Извадете издънките в градината на шарена сянка и завет.

През есента

Засадете издънките на открито.

Можете да садите като издънки и отрязани рози, храсти, растения за жив плет и др., и да разменяте издънки със съседите.

 

Малък речник

Тревиста издънка - млад крехък филиз (зелен).

Вдървенена издънка - втвърден филиз (тъмнокафяв).

Полувдървенена издънка - филиз, който вече губи еластичността си и започва да се вдървенява (светлокафяв).

Закаляване - преходен период, пред който издънките се подготвят за засаждане навън.

Събличане - премахване на ненужните части от издънките (излишни листа, бодли и др.).

 

Месеци, подходящи
за приготвяне на издънки

Март

Чемшир, хризантема, цъфтящ червен касис, гипсофила, златен дъжд, топола, червено френско грозде, върба.

 

Април

Аубриета, камбанка, catananche, heliopsis, люляк, тлъстига, раличка, тъжник.

 

Май

Просфорник, anaphalis, лобода, астра, лавандула, страстниче, блатия.

 

Юни

Жълтуга, бял пелин, клематит, дюля, смрадлика, дойция, ескалония, гайлардия, хибискус, зимен ясмин, колквиция, лупина, градински ясмин, кучи дрян.

 

Юли

Абелия, гъшарка, мехурник, bignone, дива метла, будлея, камелия, кариоптерис, choysia, критски лавдан, дрян, хамамелис, хебе, лагерстромия, мак, габър, трънкосливка, великденче.

 

Август

Игловръх, ампелопсис, орлови нокти, corette de Japon, каркофай, жълтуга, здравец, хортензия, къдрав жасмин, зокум, лен, пача трева, розмарин, къпина, бъз.

 

Септември

Агератум, аукуба (сем. Cornaceae), азалия, кисел трън, бугенвилея, орлови нокти, дърво на щастието, котонеастер, миризлива върба, filaria, чашкодрян, подъбиче, самодивски чемшир, лавровишня, обикновен лавър (дафиново дърво), махония, пчелник, нандина, карамфил, olearia, османтус, pernettya, phlomis, photinia, pyracantha, роза, седефче, сантолина, салвия, салгогризка, жабляк, скимия, бъз, туя, калина, вайгелия.

 

Октомври

Аралия, arbutus, форзиция, parthenocissus.

 

Ноември

Смокиня, незабравка, флокс, снежноплодник, лоза.

 

 

Разнообразете градината

Отглеждането на издънки не е единственият начин да увеличите разнообразието на растения във вашата градина. Можете да направите това с някои лесни хитрини.

Корените на божура имат нужда от пространство, за да се развиват. След като стоят три години на едно и също място, им става тясно, растенията почват да линеят и дават все по-малко цвят. Затова ги изкоренете внимателно, разделете всяко растение на три и ги засадете на ново място на по 1 м разстояние. Правете това на всеки три години и комбинирайте например с раличка или лупина. Преди настъпването на зимата сложете стъблата да легнат на земята и покрийте корените с люспи от лен.

 

Тайната на английските
зелени килими

Британските градинари пазят ревниво тайните, които им позволяват да култивират толкова красиви зелени площи, но някои от тях са преминали тайно през Ламанша.

Подготовка на терена

Една година преди засяването изорете добре мястото на бъдещата морава, за да разрохкате почвата и да отстраните евентуалните є структурни недостатъци, като внесете торф, пясък или компост. Тази операция позволява да се отстранят камъчетата и семената на плевелите (троскот, глухарче и др.)

След това наторете почвата, за предпочитане с бавноразграждащ се тор (“депо”) или с естествени торове (животински тор, компост, настъргани рога, изсушена кръвна маса и др.). Най-добрата пропорция е следната: две части азот, две части фосфор и една част калий.

Избор на семена

Английските градинари правят подбора в зависимост от предназначението на терена. Ако е за отмора на очите, избират смес от семена за “декоративна ливада”. Ако зеленият килим трябва да служи за крикет, тогава семенната смес е за “ливада за спорт”. Ако се колебаят между двете, правят смес от семена за “визуална и спортна отмора”.

Семена

Ако живеете в регион със сурова зима и с почва, удавена във вода, засейте ливадата си чак напролет. Ако зимата при вас е мека и почвата е песъчлива, сейте през есента.

Не се скъпете на семена, засявайте на два пъти - веднъж по дължината на терена и втори път на ширина. Така стръкчетата ще са по-нагъсто и тревата ще е по-хомогенна. Заради това и никога не сейте, когато духа вятър.

След засяването минете по терена с гребло и после рулирайте, за да затъпчете семената и те да имат по-добър контакт с почвата. Ако времето след сеитбата се случи сухо, поливайте умерено.

Косене

Когато тревата стане по-висока от 10 см, окосете я с коса, за да не повредите корените с колелата на електрическата косачка. След това може да косите вече с косачка веднъж седмично.

От пролетта до есента поддържайте височината на тревата около 5 см с редовно косене. Предпочитайте косачките с витлообразни ножове, защото тези с хоризонтални ножове по-скоро кълцат тревата и краищата є пожълтяват.

Ако вали често (от което тревата расте по-бързо), косете по-често, но само когато тревата не е мокра, за да не повредите косачката си. Ако времето е горещо, оставяйте тревата по-висока, за да пази сянка на корените.

Винаги прибирайте окосената трева от моравата, за да не се развият плесени.

Когато косите за последно в края на есента, оставете тревата по-висока, за да предпазите корените от идващия студ.

Избягвайте да ходите по тревата, когато е осланена или заснежена, защото стръкчетата стават крехки като стъкло.

Торене, обогатяване, поливане

Веднъж месечно, от април до юни, английските експерти торят моравите си със специална смес от торове, богата на азот (съотношение 17:6:5, по 50 г на м2). Ако пренаторите, ще се налага и да косите по често.

Онези, които нямат време да торят редовно, могат да внасят в почвата на моравата си торово “депо” само веднъж годишно, в края на есента (съотношение 4:6:10, по 50 г на м2).

Когато не вали, поливайте, като държите сметка за типа почва. Песъчливата иска повече вода от глинестата.

Ако сте привърженици на естествените методи, аерирайте моравата си, като се разхождате по нея, обути в шпайкове, за да разрохквате почвата. За предпазване от мъхове и плесени разхвърляйте железен сулфат (30 г на м2) и после бранувайте.

 

Грижи за моравата

Аериране - март, юни, август.

Косене - март-октомври (евентуално и ноември).

Поливане - май-октомври (евентуално и ноември).

Торене - март (евентуално), април-юни.

Плевене - май, октомври.

Третиране против мъхове - март-април.

 

 

Да не пилеем “синьото злато”

Вододайните пластове не са неизчерпаеми, а общото замърсяване на околната среда засяга и тях. Затова, ако искаме децата и внуците ни да живеят на земя, годна за обитаване, е редно да помислим и върху потреблението на вода. Затова:

Мийте колата, когато вали.

Не поливайте често моравата си през лятото.

Събирайте дъждовна вода в резервоари.

За да намалите загубите от изпарението, не поливайте в най-горещото време от деня.

Прекопавайте редовно, за да намалите изпаренията.

Пръснете по моравата материали, които спират изпарението: натрошена борова кора, хумус, люспи от лен и др.

Заравяйте в почвата материи, които задържат вода.

Поливайте само корените на растенията с капкова система.

 

Градината не ходи на почивка

Когато идете на почивка, градината продължава да живее. Така че се постарайте да не я лишавате от най-необходимото. Съветите важат само за периоди на отсъствие, не по-дълги от един месец.

Моравата

Eдин месец преди заминаване окосете тревата до височина 6 см. Това ще я предпази от изсъхване. При височина над 8 см ще има повече листна маса и по-голямо изпарение.

Розовите храсти

Махнете увяхналите цветове и полейте обилно корените. Ако ще отсъствате не повече от две седмици, заровете до корените обърнати пластмасови бутилки, пълни с вода. При по-дълго отсъствие помолете съседите да се погрижат. Прекопайте земята край корените, за да намалите изпарението, и насипете отгоре борови стърготини.

Многогодишните растения

Отрежете прецъфтелите туфи до височина 5 см над земята.

Едногодишните растения

Махнете увяхналите цветове, освен ако растенията не са само разсаждащи се, като phyzalis, monnaie du pape или челебитка.

Луковичните цветя

Проверете подпорите и връзките на гергините и махнете по няколко пъпки от всяка. Не изкоренявайте прецъфтелите пролетни луковици, засушаването ще им помогне да се запазят за по-нататък. Не поливайте луковиците преди тръгване.

Предпазване от вредите

Напръскайте с препарати, безвредни за пчелите и другите полезни насекоми. И понеже препаратите лесно се отмиват от дъжда, повикайте на помощ полезните насекоми. Осигурете им обиталище и храна за няколко дни. Не изкоренявайте растенията гостоприемници: репей, хардал, berce, млечка, бъз, бял трън, слез, див морков, равнец, козя брада.

 

Малките градинки

Вие имате малка градинка, а ви се иска да изглежда по-голяма. Нищо по-лесно от това - само малко оптически хитрини.

Засадете яркоцъфтящите растения по-близо до къщата, а тези с по-пастелни цветове - по-надалече.

Премахнете правите линии в тревните и цветните площи.

Очертайте заоблени лехи с помощта на маркуча за поливане.

Направете огледален ефект с малко езерце.

Махнете правите плетове, които пречат на погледа, и ги заменете с неравни естествени живи огради.

Рехавите оградни стени откриват околния пейзаж.

Засадете ниски декоративни или плодни дръвчета.

 

Моите съвети
за студеното време

През есента и зимата градината като че ли спи. Но добрите градинари не спят. Ето как и вие можете лека-полека да подготвите градината си за идващата пролет.

За да съберете лесно сухите листа: превърнете греблото в гребен и за да не задира в земята, облечете двата най-крайни зъбеца с парчета маркуч, дълги около 10 см.

За по-лесно почистване: регулирайте електрическата косачка на най-високо положение на ножовете и съберете с нея сухите листа от моравата; не ги изгаряйте, а ги натрупайте около корените на нестудоустойчивите растения.

 

Декоративни растения,
които се нуждаят от предпазване

Акация, лобода, камелия, цеанотус (американски чай), критски ладан, обикновен кипарис, нар, gynerium, калина, пъстър бръшлян, зокум, маслина, османтус, формиум, габър, розмарин.

 

 

За да запазите яркостта на есенните цветове: избирайте за сухи букети листа с топли цветове (например червен американски дъб, амброво дърво и др.) и накиснете опашчиците им за една нощ в смес от една част вода и две части глицерин.

За да имате вечно жива коледна елха: купете я с корени и я овлажнявайте всеки ден, като я държите далече от отоплителните уреди, а след празника може да я засадите в градината.

За да запазите клоните на дърветата: отърсвайте ги редовно от снега с помощта на гребло, за да не се пречупят.

За да запазите циментовия си басейн: пуснете парче дърво да плава в него, иначе ледената кора може да го пропука.

За да запазите стъблата на нестудоустойчивите растения: натрупайте около розовите храсти слама от ръж или суха папрат, може и орехова шума, която убива гнилостните бактерии; с една дума, няма значение какво използвате, стига да задържа въздух, който играе ролята на топлоизолатор.

За да запазите корените от студа: натрупайте около 20 см пръст или също толкова слама над корените на нестудоустойчивите растения; махнете тази покривка, когато температурата се вдигне над 0 °С, за да се стопли и аерира пръстта.

Слама и сламоподобни
изолатори

Думата”слама” е събирателно обозначение за рохкава материя, задържаща въздух. Тя може да бъде естествена или изкуствена.

Изолатори

Естествени материи - окосена трева, съчки, сухи листа, талаш (без иглолистен), ленени повесма, борова кора, дребни камъчета, компост + дървесна пепел, сняг.

Изкуствени материи - найлон (и мехурчест), полипропилен, нетъкан текстил, калцин (натрошено отпадъчно стъкло), полиестерна плъст, мокет, вестникарска хартия, конопени торби.

 

За да не се налага да прибирате
фуксиите за зимата

Изберете храстовидните сортове, като Riccartoni, които издържат на температура минус 20 °С, но преди да настъпи зимата, положете стъблата им на земята и ги затрупайте с дебел слой слама, а най-отгоре затиснете с “покривче” от две керемиди.


Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало