Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало Следваща глава

 

Висящите растения

Забравете, че балконът ви е маломерен. Гледайте на него пълзящи растения, както правят англичаните, които със системи от кошници и сандъчета, окачени на тавана на оранжериите или балконите, използват всеки кубически метър пространство.

Има много растения, които могат да растат на височина по балкони или веранди. Изберете падащи стайни растения, ще ги разпознаете по прибавката “pendula” в латинското наименование.

Ако имате стара метална кошничка (например за пържене на картофи), облицовайте стените и дъното й със слой блатен мъх. Над него постелете целофан, изрежете подаващите се краища и насипете рохкава торна пръст. Засадете най-напред падащите листни видове (например пъстър бръшлян) по периферията на кошничката, а в средата - цъфтящите, след това покрийте корените с 10 см рохкава пръст. Пресовайте я леко, за да можете после да поливате без инциденти. Окачете на шарена сянка на верандата или балкона.

За да поливате по-лесно висящата си градинка, я закачете на въженце, минаващо през две макари (схемата на следващата страница). По такъв начин по-лесно ще я снишавате. Ако нямате подходящи куки за окачването, пригодете стари кранове за дворни мивки.

 

Висящи растения

Алисум маритимум - Alyssum maritimum

Аспарагус - Asparagus

Царска бегония - Begonia rex

Чехълче

Камбанка - Campanule

Дребноцветна хризантема - Chrysanthemum

Цикус седум - Cissus sedum

Клинтониа - Clintonia

Колеус торениа - Coleus torenia

Фикус - Ficus repens

Неувехки - Helichrysum

Лобелия - Lobelia

Мимулус - Mimulus

Мушкато - Grandiflora

Зимзелен - Vinka

Селагинела - Selaginela

Традесканция - Tradescantia

 

Ягоди на балкона

Как да отгледате ягоди на балкона на ограничено място? Този подвиг ви е напълно по силите, затова си намерете старо дървено каче. Изрежете 5-сантиметрови отвори по стените. Облечете вътрешната повърхност с найлоново фолио и за да улесните оттичането на водата, сложете на дъното 10-сантиметров пласт чакъл. Допълнете с рохкава торна пръст. Пробийте найлона от външната страна на страничните дупки, за да фиксирате корените на ягодовите храстчета. Сега само трябва редовно да поливате, за да можете да ядете ягоди в суров вид или на конфитюр.

 

Ароматен небостъргач

Няма защо да сновете между кухнята и зеленчуковата градина. Ако кухненският ви балкон гледа на юг, югоизток или югозапад, може да направите на него куличка от ароматни растения.

Необходими са ви следните неща - гъста оградна мрежа метър на два, здрава тел, найлонови въжета, чакъл, блатен мъх, рохкава торна пръст, съд за водата (може леген) и ароматни растения.

Навийте на двойно руло оградната мрежа. Между двата пласта напъхайте мъха и завържете така подплатеното руло с телта. Облечете вътрешната повърхност на телената кула с найлон, изрежете стърчащите части и насипете на дъното 10-сантиметров пласт чакъл. Допълнете с рохкавата пръст. Под кулата подложете съда за оттичане на водата.

Пробийте найлона и мъха и засадете ароматните си подправки - мащерка, магданоз, риган, салвия и т. н. Избягвайте ментата, много е натрапчива, както и избуяващите растения като розмарина. Поливайте редовно ароматната си кула. При бране използвайте нож или градинарски ножици, за да не повредите стъблата.

Съвети

Винаги оставяйте по няколко зелени стъбла и листа, за да се възстановят растенията между две бранета.

За да имате здрави растения, ги подменяйте всяка пролет.

 

Джунгла в дамаджана

Дори ако балконът ви е немислимо малък и все още мечтаете за остъклена веранда, можете да си направите миниджунгла у дома. Тя е изобретение на един отнесен английски ботаник, който веднъж забравил едно растение в затворен стъклен съд. След няколко месеца се сетил и помислил, че горкото растение трябва да е умряло от суша... Но го открил съвсем живо, въпреки че изобщо не било поливано. Как ли е станало това? Изпаряващата се от листата вода кондензирала по стените на студения съд.

За да повторите опита на англичанина, вземете стъклен съд с прозрачни стени (голям буркан, дамаджана, аквариум) и купете миниатюрни стайни растения (от списъка на стр. 83). Колкото по-голям отвор има съдът, толкова по-лесно ще манипулирате растенията. Измийте съда с вода, в която сте пуснали натрошени черупки от яйца, за да отстраните механично всякакви следи от евентуални плесени или прахоляк.

С голяма фуния насипете на дъното 5-сантиметров пласт натрошена глина или ситен чакъл, за да дренирате съда. Сложете отгоре втори 5-сантиметров слой от дребни парченца дървени въглища, за да не загният корените и да предотвратите плесенясването на стените. Накрая сипете 10 см от следната смес: 1/3 едър пясък, 2/3 торна пръст. За разлика от пръстта в жардиниерите, не торете, защото пространството е ограничено. Пясъкът се прибавя, за да се предотврати застояването на вода в почвената смеска, което е вредно за корените.

Насадете най-дребните растения по периферията на съда. Отивайки към центъра, садете по-едрите. Не слагайте един до други растения с пъстри листа. Когато насадите всичко, напръскайте листата с 1 л вода със стайна температура. Почистете вътрешните стени, за да махнете следите от пръст. Оставете съда, без да го затваряте, на светло и топло място (19 °С).

 

Направете си миниатюрни сечива

• За да вкарате растенията в съда, закрепете щипка за пране на метална дръжка.

• За да копаете пръстта и да садите растенията, направете си минилопата и минивила от лъжица и вилица, закрепени на пръчки.

• За да трупате пръстта около корените, използвайте празна макара от конци, нанизана на пръчка.

• За да почиствате вътрешните стени на съда, прикрепете парче дунапрен на здрава тел.

• За да подкастряте избуялите стъбла, закрепете използвано ножче от самобръсначка върху някаква пръчка.

• За събиране на отпадъците закрепете на пръчка една капачка с вкарана в нея игла. Така се получава уред, подобен на този, с който се събират хартийките от тревните площи в парковете.

След няколко месеца вашата миниоранжерия ще е достигнала нормалния си ритъм на растеж и ако искате, можете да запушите съда. Влагата, изпарявана от листата, ще е достатъчна за оросяване на корените. Внимание: не я оставяйте на слънце или до източник на топлина (например радиатор), защото съдът може да избухне поради разширяването на затворения вътре въздух.

Ако предпочитате да държите съда отворен, пръскайте растенията всяка седмица, за да компенсирате загубата на вода.

Забележка

Ако някои растения се разраснат твърде много, може да стане нужда да им се подкастрят стъблата или дори тези растения да се извадят от съда с помощта на усукана тел и да се засадят в по-голям съд.

 

Растения за миниоранжерия

Акорус - Acorus (calamus илиgramineus variegatus)

Венерини коси - Adiantum

Аглаонема - Aglaonema

Аспарагус - Asparagus plumosus

Асплениум - Asplenium

Бегония - Begonia (rex или boweri)

Блекум - Blechnum penna marina Калатеа Calathea

Хамедореа - Chamaedorea elegans

Хлорофитум - Chlorophytum

Кодиеум - Codiaeum

Стайна копривка - Coleus

Криптантус - Cryptanthus

Острица - Cyperus altrnifolius

Циртомиум - Cyrtomium falcatum

Дизиготека - Dizygotheca

Драцена - Dracaena (godsefiana или sanderiana

Епиския - Еpiscia cupreata

Фикус - Ficus (pumilia, radicans или repens)

Фитония - Fittonia (argyroneurа или verschaffeltii nanа)

Стаен бръшлян - Hedera helix(с малки пъстри листа)

Mаранта - Marantha (leukoneura kerchoviana или erythrophylla)

Пелея - Pellea rotundifolia

Пелиония - Pelionia pulchra

Пеперомия - Peperomia

Пилея - Pilea (cadierei nana, involucrata или mollis)

Сансевиера - Sansevieria trifasciata

Каменоломка - Saxifraga

Селагинела - Selaginella

Солейролия - Soleirolia soleirolii

Традесканция - Tradescantia Zebrina pendula


Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало Следваща глава