Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало Следваща глава

Балконски
растения

 

Някои европейски народи украсяват изобилно с цветя прозорците и балконите си, други - не толкова. Онова, което прави впечатление, е еднообразието на цветните видове - предимно мушката, петунии, теменужки.

Има поне сто вида красиви растения, които лесно се гледат на прозореца или на балкона. За тази цел можете да използвате уменията за отглеждане на стайни растения - които сте усвоили от предходните страници, - както и някои по-специфични тънкости.

 

Внимание при покупката!

Проверете дали корените на растението не излизат през дупката за оттичане на вода. Това означава, че не е било пресадено в необходимото време и има голям риск да живурка едва-едва на балкона или прозореца ви и даже да загине.

 

Ботаническо есперанто

По цял свят ботаниците и градинарите използват един и същи език, по-универсален дори от английския - латински. Ако знаете точното латинско название на дадено растение, можете да си го поръчате и от чужбина без риск от грешки.

 

 

Избор на жардиниери

Не е лесна работа човек да си избере подходящ съд за цветя за прозореца или балкона - те са или много големи, или много малки, или от грозен материал... Но разрешение все пак се намира.

Купете жардиниера, която отговаря по размери на прозореца или балкона ви, независимо от какъв материал. Променете цвета й с два-три пласта боя, после сложете откъм външната страна фасадна решетка от дърво или нещо, което да го имитира. Лакирайте паравана, изчакайте да изсъхне напълно и едва тогава насадете цветята, за да не загинат от изпаренията на химикалите. Има ателиета, където могат да ви изработят красиви паравани за жардиниери по ваш проект и размер.

Ако сте самоуки дърводелци, можете да си направите красива жардиниера, вместо да се трудите да разкрасявате някой грозен пластмасов съд. След като сглобите стените и дъното, минете от вътрешната страна един слой боя с битум, за да предотвратите загниването на дървото и съдът да не изпуска вода. Пробийте на дъното дупки за оттичане на водата на по 20 см една от друга (не по-нагъсто, защото иначе дървото ще изгние). Заковете пластмасови капачки от бутилки на дъното, за да не ляга директно върху перваза на прозореца или настилката на балкона.

 

Съвети

• Мястото за цветя на балкона по принцип е ограничено. Избягвайте тежките жардиниери. Направете точна скица на балкона и когато отивате да купувате съдовете, носете си рулетка.

За да изолирате дървената жардиниера от влажната подова настилка, можете да я повдигнете на трупчета. Фиксирайте ги добре към пода, за да не полетят цветята към улицата при някой силен вятър. Уверете се, че и самата жардиниера е добре закрепена. Ако под прозореца ви минават много хора, най-добре е да държите цветята на пода на балкона.

Елиминирайте кръглите форми и тежките материали (например камък или цимент).

Дължината на жардиниерите не бива да надвишава 120 см, иначе ще ви е много трудно да ги прибирате за зимуване.

Ако не можете сами да преместите големите си жардиниери, повикайте някого на помощ. Докато помощникът повдига края на съда, вие пъхнете отдолу точилка или друга кръгла пръчка. Той ще насочва движението, а вие ще търкаляте точилката. Може пък домашният майстор да се сети да сложи колелца на огромната жардиниера, когато дойде време да пресаждате обитателите й.

Пластмасата не е единственият лек материал. Има жардиниери от пемза, които също се класират в категория “перо”.

Пластмасовите съдове са нетрайни, пукат се и се чупят забележително бързо. Освен това трябва да ги комбинирате по цвят и размери, което невинаги се получава.

Питайте продавачите дали харесаните от вас съдове издържат на слънце и силен студ.

Избирайте съдовете по якост, а не по външност.

Помнете, че жардиниерата трябва да прави цветята да изпъкват, а самата тя да не се набива на очи. Ако искате да покажете добър вкус, изберете жардиниери в бяло, кафяво, горскозелено, а не в червено, оранжево или електриково. В някои региони по-ярките цветове са традиционни - например гърците обичат да боядисват саксиите си в морскосиньо. Във всеки случай, избирайте новите съдове в тон със старите.

 

Как да се опазим от палавите котета?

Можем да обичаме домашните си любимци, но не сме задължени да търпим лудориите на съседските котки. Ако ви е омръзнало да намирате жардиниерите и сандъчетата си преобърнати, напръскайте ръбовете им с репулсивно средство на базата на синапено масло (внимавайте да не напръскате листата или цветовете). Можете да смесите пипер и сяра и да наръсите сместа около жардиниерите.

Друго изпитано средство е да отклоните вниманието на котките от сандъчетата с цветя, като засадите на другия край на балкона или градината малко валериана. Ако не намерите семена или коренища, пръскайте редовно валерианова тинктура на местата, където искате да привлечете мустакатите вандали.

 

Няма идеален материал за жардиниери, както ще се уверите по-долу. Имайте това предвид, когато отидете в магазина.

 

Какъв материал да предпочетем?

Азбестоцимент - евтин и лек; неестетичен и чуплив.

Клетъчен бетон - изолира от топлината; неестетичен.

Дърво - естествен вид, пази от студа, траен материал; тежък, податлив на деформация, изисква грижи.

Камък - естетичен; пука се от студа, тежък.

Пемза - лека, студоустойчива; много скъпа.

Пластмаса - изолира от студа, разнообразие на форми, запазва влагата; неестетична, с нееднакво качество, непроветрива.

Теракота - разнообразни модели, добро проветрение на корените; крехка.

 

 

Цветовете

Ако предпочитате да избирате растенията според цветовете им, по-долу ще намерите данни за цветовете, в които цъфтят различни растения, както и за изложението, което предпочитат (слънце, полусянка или сянка). Някои растения са универсални, т. е. виреят на всякакво изложение. Към цъфтящите видове можете да прибавите и тези с разноцветни листа, например цинерария, стайна копривка, ниските иглолистни видове и др.

Пролетни цветя

Шибой

Ниска гладиола

Зюмбюл

Лобелия

Незабравка

Паричка

Теменужка

Иглика

Силене

Лале

жълт, оранжев, червен

различни цветове

бял, жълт, розов, син

синя

син, розов, бял

тъмночервена

жълта, оранжева,синя

бяла, червена,жълта, синя

бяла, розова,тъмночервена

бяло, жълто, червено, оранжево, пъстро

слънце

универсално

слънце, полусянка

слънце

универсално

слънце

слънце, полусянка

слънце, полусянка

универсално

слънце, полусянка

Летни цветя

Акроклиниум

Агератум

Алисум

Еньовче

Аубриеция

Бегония

Чехълче

Латинка

Японска хризантема

Ниска астра

Фуксия

Ниска гладиола

Годеция

Жълтак

Циганче

Лобелия

Миозотис

Немезия

Индийски карамфил

Мушкато

Теменужка

Петуния

Флокс

Маргарита

Индийска роза

Върбинка

различни цветове

син

пурпурновиолетов

бледосиньо

тъмночервена

бяла, жълта, оранжева, червена и др.

жълто

жълта, оранжева, червена

различни цветове

бяла, жълта, розова, червена

различни цветове

различни цветове

бяла, розова, червена

жълт, оранжев, пурпурен

бяло, розово, виолетово

синя

бял, син, розов

бяла, жълта, пурпурна

жълт, оранжев

различни цветове

жълта, оранжева, синя и др.

различни цветове

жълт, бледолилав, червен

бяла, синя, розова

жълта, оранжева

бяла, синя, розова и др.

слънце

слънце, полусянка

слънце

полусянка

слънце

сянка

слънце, полусянка

слънце, полусянка

универсално

слънце

сянка

универсално

универсално

слънце

сянка

полусянка

полусянка

слънце

слънце

слънце

слънце,полусянка

слънце

слънце

универсално

слънце

слънце

Есенни цветя

Бегония

Фунийка, злачец

Латинка

Хризантема

Минзухар

Ниска астра

Фуксия

Годеция

Циганче

Нерине

Индийски карамфил

Мушкато

Теменужка

Маргарита

Плюскавиче

Върбинка

бяла, жълта, оранжева, червена и др.

синя

жълта, оранжева, червена

различни цветове

бял, жълт, бледолилав

бяла, жълта, розова, червена

различни цветове

бяла, розова, червена

бяло, розово, виолетово

бяла, розова, червена

жълт, оранжев

различни цветове

жълта, оранжева, синя и др.

бяла, синя, розова

бяла, розова, тъмночервена

бяла, синя, розова и др.

сянка

слънце

слънце, полусянка

универсално

полусянка

слънце

сянка

универсално

сянка

слънце

слънце

слънце

слънце, полусянка

универсално

универсално

слънце

Миризмите

Ако сте по-чувствителни към миризмите, а не към цветовете, изберете ароматни растения - мащерка, маточина, мента, розмарин и др. Някои растения съчетават красиви цветове и приятни миризми, например мушкатата, които имат красиви съцветия и ухаещи листа (на ябълка, лимон, банан, роза, мента, евкалипт и др.)

Повечето от тези растения имат нужда от ярко слънце, за да се развиват, но някои понасят полусянка или дори сянка.

Ако балконът ви е мъничък, по-нататък в книгата има съвети как да го зацветите с висящи растения (сакъзче, грамофонче, бегония, игловръх, лобелия и др.) и с катерливи растения (ароматен грах, кобея, бръшлян, орлови нокти, клематит), с миниатюрни растения и др. Така виждате, че винаги има начин да се оживи някой тесен балкон, без да се прибягва до тъжни заместители - изкуствените цветя.

 

За красивите луковици

Пролетните луковични цветя са сред първите, които посрещат хубавия сезон. Те са красив накит на прозорците и балконите. Ето и няколко съвета как най-добре да се грижите за тях.

Първо и най-важно - спазвайте реда на процедурите при засаждането им в жардиниера, защото това е тайната на успеха. Най-напред сложете пласт чакъл (5 см) на дъното на съда, за да се оттича водата от поливането, след това, за да попречите на развитието на гнилостни бактерии, прибавете парченца дървени въглища. напълнете сандъчето до 2/3 с пръст и сложете първия пласт луковици (например ниски гладиоли). Допълнете с пръст, за да ги покриете, после сложете втори пласт луковици (например крокуси), но така, че да не застъпват първия пласт. По този начин ще получите по-плътно зацветяване (жардиниерата ви трябва да е достатъчно дълбока). Допълнете с пръст до 5 см под ръба на съда. За да предпазите луковиците от изсъхване, прибавете и пласт блатен мъх. Навлажнете леко пръстта (и мъха). Ако живеете в регион с мек климат, сложете жардиниерата със засадени луковици на балкона, докато чакате да дойде пролетта. Ако климатът е по-суров, приберете я на място, където да не замръзне.

Моите любими луковични цветя са ниските гладиоли от сорта Willems. Те придават на мястото полски изглед и понасят дори температура минус 12 °С. Оставила съм ги да колонизират моравата ми, защото предпочитам да седя на сянка под ароматната липа, а не да бръмча с електрическата косачка...

Съвети

Когато купувате луковиците, не се оставяйте да ви заблудят неясните изрази на продавачите. Някои говорят за “пролетни луковици”, други за “есенни”, но тези наименования се отнасят за едни и същи растения. По-точно е да се говори за “луковици, които се засаждат наесен, за да цъфтят през пролетта”. Значи, ако искате през пролетта балконът ви да е зацветен, купете си луковиците през есента.

За да предпазите жардиниерата от евентуално течение, можете да опаковате дъното и стените в полиетиленово фолио с мехурчета. Въздухът в мехурчетата е прекрасен изолатор. Това фолио може да се използва и в овощната и зеленчуковата градина.

През зимата непрекъснато поддържайте пръстта влажна.

Когато сланите си отидат, изнесете жардиниерата на прозореца или на балкона.

През пролетта окачете жардиниерата на вътрешната стена на балкона, за по-голяма сигурност.

Цъфтежът започва около пет месеца след засаждането, но може да се ускори чрез форсаж (вижте в предишната глава).

За да получите едри цветове, засаждайте в жардиниерата само “нови” луковици, а “използваните” засадете на моравата си.

 

Икономисвайте водата

Как да намалим консумацията на вода при растенията в жардиниери в периоди на засушаване или когато не сме у дома?

Сложете жардиниерите в по-сенчестата част на балкона, за да намалите изпаренията.

Насипете по повърхността на пръстта утайка от кафе или дървени стърготини, за да попречите на изпаряването на водата.

Ако предпочитате сами да си приготвяте торната пръст, прибавете й елементи, които задържат водата и я изпускат бавно. Това могат да бъдат например парчета дунапрен.

Сложете парчета мокет под дъната на жардиниерите. Те попиват излишната вода и поддържат корените влажни.

Ако трябва да отсъствате няколко дни, запушете мивката, постелете парче зебло и насипете слой дребни камъчета. Сложете отгоре сандъчетата с цветя и пуснете вода, така че корените да стоят влажни до завръщането ви.

Ако имате тежки сандъчета, които не можете да отнесете до мивката, сложете ги в по-голям съд, натъпчете в пространството между стените блатен мъх и го полейте добре.

 

За да не удавим
саксийните растения

Хората винаги поливат излишно обилно растенията в саксиите си, което предизвиква бързо задушаване на корените им.

Как да разберем дали мушкатото ни наистина има нужда от вода? Използвайте методите, прилагани при стайните растения. Например забодете около 10 см от игла за плетене в пръстта. Ако повече от 5 см от нея излязат влажни, значи няма нужда от вода. И обратно, ако иглата излезе суха, време е да напоите растението.

 

Верандите -
малко тропик у дома

Ако разполагате с остъклен и отопляван балкон, тоест с веранда, можете да гледате у дома си и тропически растения. Можете да се чувствате като на почивка в тропиците дори когато вън вали. Ако живеете в регион, където зимата като че ли няма край, очакването на пролетта ще ви изглежда не така мъчително. За да превърнете верандата си в истинска амазонска гора (разбира се, без комари, пиявици и маймуни сапажу!), ще трябва да я отоплявате през студения сезон и температурата да не слиза под 18 °С.

За да не излита топлината навън, изпробвайте изолацията на остъкляването. Полейте обилно стъклата отвън с маркуч. Ако водата не проникне вътре, значи и топлината няма да излезе навън.

Можете и да не отоплявате верандата си зимно време, но растенията, които издържат на ниска температура, не са много.

За да подсилите атмосферата, можете да пускате на верандата записи с гласове на екзотични птици и ако имате възможност, да инсталирате домашно фонтанче, задвижвано с електричество. В такава среда ще се разтоварите от проблемите.

 

Някои растения за веранда

С бели цветове

Лимоново дърво, циклама, декоративен татул, фуксия, жасмин, хибискус, Lagerstroemia, олеандър, страстниче, иглика, роданта, стрептокарпус.

 

С жълти цветове

Чехълче, буника, олеандър, мимоза, резеда.

 

С розови цветове

Критски ладан, циклама, фуксия, хибискус, жасмин, Lagerstroemia, олеандър, страстниче, зимзелен, иглика, роданта.

 

Със сини цветове

Бровалия, хелиотроп, хибискус, страстниче, саркофай, стрептокарпус.

 

 

Поддържане на растенията
на верандата

Всяко растение, които се гледа на веранда, си има индивидуални изисквания. Най-добре е да ги познавате, за да можете да опазите растенията си за по-дълго време.

Някои растения, например коледната звезда, ще имат по-хубави листа, ако по време на вегетативния им покой ги оставите на сенчесто място. Други, например фикусът, ще загубят шарките по листата си, ако нямат достатъчно светлина.

Кливията и цикламата пък започват да цъфтят по-красиво, ако не ги поливате, след като цъфнат за първи път.

Фикус бенямина се чувства по-добре, ако не се пресажда.

Ако сте алергични към силните миризми, ако страдате от главоболие или синузити, отглеждайте на верандата си само две-три ароматни растения. Изберете такива, които цъфтят едно след друго, за да не се смесват миризмите им.

Купете млади растения, но не забравяйте колко високи ще станат, когато пораснат. Младият храст мимоза е висок около 50 см, но на 5 години може да стане 2 метра.

Ако не отоплявате верандата си зимно време, внесете крехките растения вътре, като ги сложите на платформа с колелца.

 

Кои растения
за каква веранда подхождат?

За неотоплена веранда

Аспидистра, хлорофитум, кливия, куфеа, аралия-бръшлян, аралия, гревилеа, стаен бръшлян, восъче, циганче, лаврово дърво, маранта, мушкато, традесканция, саксифрага, витис (лоза), юка.

 

За отоплена веранда

Акалифа, аглаонема, антуриум, бананово дърво, каладиум, калатеа, Цикус дисколор, лимоново дърво, кодиеум, кафеено дърво, дифенбахиа, дизиготека, фикус, хамедореа, коледна звезда, сенполия, сингониум.

 

Запомнете!

Освен да поливате, да подхранвате и да пресаждате растенията, като спазвате изискванията им, не забравяйте:

Обръщайте всяка седмица саксиите на 180°, за да не се изкривяват растенията;

При хубаво време проветрявайте студоустойчивите видове;

Отрязвайте увяхналите цветове, за да не изсмукват соковете на растенията, като образуват семена;

Редовно обезпрашавайте листата;

През лятото ги изнасяйте под дъжда (за един час седмично);

Оставете ги да почиват от октомври до март.

 


Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало Следваща глава