Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало Следваща глава

 

Запазване на букетите
от свежи цветя

Как да забавим или дори да предотвратим тъжното опадване на листенцата на цветята в букета, независимо дали е от оранжерийни, градински или полски цветя? Това явление, което се дължи на запушването на проводящите канали от бактерии, е съвсем естествено. Но има и трикове за забавянето му. Някои дори позволяват да се удължи цъфтенето на саксийни растения.

Трайността на букетите зависи от датата на откъсване на цвета. Естествено, когато сутринта откъснете роза от градината си, тя ще остане свежа по-дълго време, отколкото онази, която ще купите от цветарския магазин. Втората роза е изчерпала част от жизнеността си по пътя от оранжерията през стоковата борса, транспортиращия камион до магазина.

Ето някои съвети как да удължите живота на букетите, независимо дали са “домашни” или от магазина:

Ако вие сами си правите букет, отрязвайте градинските цветя, когато не грее слънце, по възможност по-рано сутринта.

Никога не чупете стъблата с ръка, отрязвайте ги полегато с остри градинарски ножици.

Късайте розите и луковичните цветя на пъпки. Астрите и хризантемите обаче трябва да се късат само напълно разцъфнали.

Махнете листата и бодлите от стъблото, за да не замърсяват водата във вазата.

Не чукайте стъблата с чукче, потопете ги за няколко секунди в ледена вода и половин ден ги дръжте в студена вода.

Източете водата, за да я обогатите с кислород, и тогава напълнете вазата, която трябва да е добре измита.

Сложете парченце дървесен въглен във вазата, за да забавите развитието на гнилостните бактерии.

Подрязвайте краищата на стъблата полегато (с остър нож) или накръст (с бръснач или бръснарско ножче).

Във вазата наредете цветята рехаво, сложете по-високите в центъра, по-ниските отстрани.

Ако сте перфекционисти, можете да прибавите към водата един аспирин, няколко капки белина или дребна медна монета.

Сменяйте водата във вазата през ден (освен ако не сте й сложили някакъв стабилизатор) и подрязвайте стъблата с около 5 см. “Маниаците” подрязват цветята си под вода, за да не предизвикат въздушна емболия в стъблото.

 

Когато купуваме букет
от цветарския магазин

Ако знаете кога са набрани цветята за букета, който купувате, ще ви е по-лесно да удължите живота му. Но все пак можете да направите някои неща, за да постигнете това:

Купувайте винаги цветя на пъпки, те траят повече.

Ако трябва да пренесете букета с кола, обвийте го с намокрен вестник и не го оставяйте на слънце на седалката или в багажника.

Гладиолите имат много деликатни цветове и ако веднага не ги увиете в намокрен вестник, рискуват да се повредят. Ако сте купили такъв букет един ден преди поднасянето му, оставете го за през нощта със стъбла, натопени в мивката, и цветове, увити в мокър вестник.

Полагайте едни и същи грижи и за пресния, и за по-стария букет. Ако сте сложили стабилизатор във водата, не я сменяйте.

Когато времето е топло, изнасяйте букетите за през нощта на прозореца или на балкона.

 

Сухи букети

Друга възможност да запазите дълго време букета е да изсушите цветята, като спазвате определени препоръки.

Окачете букета за няколко дни с цветовете надолу на тъмно място с добра вентилация и по възможност с малко прах. Можете да сушите цветята заедно или да ги отделите. Когато букетът ви изсъхне, го напръскайте с лак, за да не изглежда посърнал. Сложете го във ваза и редовно го чистете с прахосмукачка.

Съвет

Ако искате да консервирате няколко диви цветя, за да украсите някой абажур или за хербарий, сложете ги за няколко седмици в телефонния указател между два листа попивателна хартия.

 

Първа помощ
за саксийните растения

Веднъж прибрах от един контейнер за смет увяхнала азалия в саксия. Горката Asalea stella maris беше форсирана, за да цъфти преди сезона си, и докато на цветарите тази практика носи печалба, за растението тя често е пагубна, защото скъсява живота му.

Има един хитър начин такива растения да бъдат спасени и да им се даде втори живот. Представете си, че вие сте собственикът на тази нещастна азалия. Започнете леко да я подкастряте. След това я пресадете, за да я подхраните (специална торна пръст и пръст от дива метла). Полейте я добре и я оставете да се съвземе на хладно и светло място за около месец. Продължете да я поливате, когато пръстта засъхне.

В началото на лятото изнесете растението в градината и го сложете на шарена сянка. През юли дайте на оздравяващата си азалия две дози тор и я дръжте на слънце чак до първите слани. Ще почне да цъфти всяка година още от януари.

Така че не се отчайвайте при вида на клюмнало растение.

 

Бонсаите

Ако много харесвате миниатюрните дръвчета, можете да си купите едно. Но внимавайте: ако ви го предложат евтино, значи нещо не е наред. Някои цветари продават и твърде млади бонсаи, само на пет-шест години. Ако са обработвани от неопитни хора, ще живеят само един сезон. Не вярвайте на имитациите. Изисквайте сертификат за възрастта на бонсая. И когато се уверите, че сте си купили нещо добро, поддържайте го по следния начин:

Когато купувате бонсай, питайте дали се държи на открито или в стая. Първият вид има същите изисквания, както и обикновените дървета, не понася да го лишават от въздух и слънце. Внасяйте го у дома само при големи студове или слани, и то за не повече от една нощ. Вторият вид пък може да напуска меката топлина на жилището само в разгара на лятото, като при това трябва да го сложите на шарена сянка и често да го мокрите.

Придайте естествени форми на бонсая, наподобете действието на природните стихии, например дърво, превито от вятъра.

Ако сте търпеливи, можете сами да си отгледате бонсай от дърво, получено от семенце. Повечето дървесни видове (иглолистни и широколистни) са подходящ изходен материал.

За да придадете точно определена форма на дръвчето, увийте основата на клоните с медна жица.

Дръжте бонсая си в съд с плоско дъно. Колкото по-малко пръст имат корените, толкова по-бавно растат надземните части.

Никога не слагайте бонсая точно зад стъкло, за да не изиграе ролята на лупа и слънчевите лъчи да подпалят дръвчето.

Нагласете бонсая така, че през лятото да е на шарена сянка, а през зимата - на по-осветено място.

Не поливайте много, за да не загният корените. По-добре пръскайте листата.

Не злоупотребявайте с торенето, за да не се налага често да подрязвате бонсая. Не слушайте продавачите на торове.

Бонсаите нямат нужда да се подхранват, освен ако не сте имали време да ги пресадите (веднъж на три години). Не вземайте какъв да е тор, а само специален за бонсаи (N5, P3, K2). Ако не намерите такова нещо в магазините, заменете го с кюспе от синапени семена. Не торете бонсаите по време на зимния им сън.

Пресаждането изисква специална почвена смеска.

Подкастряйте бонсая два пъти годишно - през пролетта, за да ориентирате растежа на младите филизи, и през зимата, за да поддържате хармонията в силуета му.

За да го почистите от евентуални вредители, използвайте само меки препарати, които да не изгарят листата му. Срещу гъбичката Oidium пръскайте със сяра, срещу червени паяци - с препарат на базата на пиретрума.

 

Орхидеите

В тропиците орхидеите са толкова обикновено и често срещано явление, колкото в Европа са бурените.

Преди да станат цветя за украса, каквито ги познаваме, орхидеите са били смятани за лечебни растения. Азиатските и гръцките лечители са ги предписвали срещу безплодие, защото формата на грудките им напомня на тестиси (orchis на гръцки значи “тестис”). Гръцкият учен Диоскорид препоръчвал на бъдещите родители да ядат грудките на орхидеите сготвени така, както се готви лук. За да има син, мъжът трябвало да яде най-големите грудки, за момиче жената трябвало да яде най-малките.

Има два основни вида орхидеи - епифити, като например фаленопсис, които растат почти без никаква пръст, увиснали по големите дървета в джунглите, и земни, например цимбидиум, които живеят наравно със земята. Първите искат повече светлина, но и двата вида имат нужда от много влага и същевременно добра вентилация, за да не загният грудките им.

Епифитните орхидеи, които живеят във въздуха, са изнамерили хитър начин да се снабдяват с храна - те се съюзяват с една гъба, на която дават жилище, а получават чрез корените й храната, която не могат да черпят сами от земята. Следователно не бива да “давите” корените на орхидеите, за да не унищожите тази гъба.

Орхидеите имат славата на най-трудните за отглеждане стайни растения. Но все пак има начин да се справите и с това.

Съвети

Преди да купите специална торна пръст за орхидеи, трябва да знаете към кой вид спада вашето растение, към епифитите или към земните. Според случая изберете различни смески: лека и по-бедна от органична материя за епифитите (1/3 кора от бор, 1/3 торф, 1/3 натрошен стиропор), по-тежка и по-хранителна за земните (2/3 кора от бор, 1/3 торф, птичи или рибен тор).

Сред най-популярните орхидеи за отрязан цвят са катлеа, фаленопсис, ванда, пафилопедиум, цимбидиум и милтониа. Някои от тях могат да се запазят няколко месеца като букет, например пафилопедиум и цимбидиум.

 

Температури за всяка орхидея

• Парниковите орхидеи не бива да се объркват с орхидеите за гледане в топли стаи (20-24 °С) и с видовете за по-хладни стаи (15-19 °С). Внимавайте предимно с нощната температура, защото някои видове могат да понесат до 10 °С, докато други не понасят температура, по-ниска от 15 °С.

Ако температурата в жилището ви е над 20 °С, можете да отглеждате катлеа, милтониа, хунтлеа, онцидум. Ако е по-хладно, под 20 °С, изберете цимбидиум, дендробиум, зигопеталум.

Някои орхидеи, като венерин чехъл, се приспособяват и към топло, и към студено жилище. Във всеки случай, видовете с шарени листа изискват по-висока температура от едноцветните.

Ако отоплението ви внезапно спре по някаква причина, не се безпокойте: студът стимулира цъфтежа на орхидеите. Повечето видове имат нужда от значително спадане на нощната температура (между 9 и 12 °С, за да почнат да цъфтят.

Поливането

Влажността също е много важна за отглеждането на орхидеите.

За да поддържате висока влажност, пръскайте често листата и отгоре, и отдолу.

Проветрявайте стаята след всяко пръскане, за да не се развият плесени.

Поливайте веднъж или два пъти седмично.

Поливайте и пръскайте с повече вода, когато има повече светлина (през пролетта и лятото) и намалете количеството вода през есента и зимата.

Внимание! От прекалено поливане корените може да загният. Ето една хитрост, за да знаете кога да поливате растения с видими корени - ако са зелени, нямат нужда от вода, но ако посивеят, значи са жадни.

За поливане на орхидеите използвайте мека, неваровита вода. Някои видове, като цимбидиум, понасят и леко варовита вода.

Можете да отглеждате в кухнята стрък ванилиа фрагранс, но не разчитайте на реколта, защото насекомото опрашвач живее само в топъл климат.

 

Ароматите на орхидеите

Кой вид как ухае? Ето кратка справка.

Ангелика (пищялка) - епидендрум алатум.

Канела - различните видове одонтоглосум.

Лимон - енциклиа цитрина.

Краставица - саркоподиум лобии.

Жасмин, момина сълза - дендробиум примулинум, дендробиум палпебре, епидендрум криниферум, епидендрум фрагранс, епидендрум паникулатум.

Люляк - зигопеталум маккаи.

Мед - одонтоглосум бланде, катлеа моссие.

Кокосов орех - максилариа тенуифолиа.

Ванилия - ванилиа фрагранс, ванда суавис.

Теменужка - сендробиум аинсвортии.

Месоядните растения

Още по-интересни от орхидеите и бонсаите са хищните растения - дрозера, утрикулария, сарацения, непентес и др. Някои растат подобно на орхидеите като диви растения в Европа, но късането им е забранено. Ако искате да си отглеждате такова растение, придържайте се към следните съвети:

За разлика от обикновените саксийни растения хищните не бива да се държат в глинени саксии, защото глината задържа соли, които са вредни за корените им. Настанете ги в пластмасови съдове с дупка за оттичане на водата.

Няколко подходящи почвени смески - 1/2 блатен мъх и 1/2 кора от бор; 1/2 мъх и 1/2 компост за орхидеи; 1/3 сладка папрат, 1/3 мъх и 1/3 дъбова листовка. Изборът зависи от произхода на растението: сух терен, тропическа гора, блато или торфище.

Ако не намерите блатен мъх, заменете го със смес от равни части речен пясък, измит с няколко води, и необогатен торф. Прибавете и малко дървесни въглища за убиване на микроорганизмите, но не повече от 1/20.

Ако в жилището ви няма много насекоми, с които да се храни вашият хищник, го хранете с разреден тор, прибавен към водата за пръскане на листата.

Хищните растения се поливат с леко кисела вода (рН 5), но ако водата ви е неутрална или леко алкална, мъхът ще я подкисели.

Макар че ядат насекоми, хищните растения могат да станат и жертва на някои от тях: листни въшки, червени паяци и др. За да ги унищожите без инсектициди, опънете над саксиите светложълт плат, напоен с лепило. След това само ще трябва да отлепите пленниците и да ги дадете за храна на скъпите си хищници.

Някои хищни растения, като непентес, сарацениа, дарлингтониа или дионеа, се чувстват по-добре, ако се пресаждат всяка година, между януари и март.

Когато пресаждате хищниците, не чупете буцата пръст. Хванете растението внимателно и обърнете саксията. Ако пръстта му е залепнала по стените, чукнете на ръба на масата, за да я освободите. Не слагайте много компост (вж. стр. 92) в новата саксия, за да могат корените да навлязат лесно в него.

 

Росянките

Най-лесни за отглеждане от хищните растения са росяките - те се задоволяват да растат върху блатен мъх. За да не расте мъхът много бързо и да задуши тези дребни растения, редовно им подкастряйте върховете. Не хвърляйте отрязаното, то може да даде начало на нови дрозерни насаждения.

Когато се вкоренят в мъха или в друга култура, която задържа вода, росянките имат нужда от много малко тор. Те ядат насекоми - мухи, винарки и др., привлечени от лепкавите им секреции.

Светлината е много важна и за хищните, както и за останалите стайни растения. В неособено слънчевите региони или в жилищата с лошо изложение понякога се налага растенията да се осветяват изкуствено с луминисцентни лампи. За да не изгорят листата на хищните растения, слагайте лампите най-малко на 30 см от тях. Не ги осветявайте с лампи с нажежаема жичка или с такива, които отделят много топлина.

Дневната температура на стаята не бива да надвишава 30 °С. През нощта не бива да слиза под 5 °С.

За да повишите влажността на въздуха непосредствено около растението, сложете саксията му в съд със ситен чакъл или натрошена глина, налейте вода и редовно я доливайте (не бива обаче да правите това с никое друго стайно растение).

Хищните ви растения ще бъдат още по-красиви, ако всяка зима им давате почивка: по-малко светлина, влажност и топлина. Поддържайте само влагата на почвата.


Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало Следваща глава