Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
  Начало Следваща глава

Предговор


 

Зеленчукови градини, овощни градини, градини за украса - обичам ви всички, дори да сте се настанили като няколко цветни туфи на перваза на някой прозорец.

Тази страст е свързана с баба ми. Като малка по време на войната живеех в Марсилия заедно с родителите си. Въздух, вятър и море не липсваха, но пък и за ядене нямаше кой знае какво. За щастие още първите дни на ваканцията ме пращаха на село, при баба, където оставах два месеца и половина. Там в зеленчуковата градина имаше киселец, зелен фасул и карфиол. В овощната градина беряхме черен и червен касис и ябълки, от които баба правеше конфитюри и сочни торти.

Помня как се забавлявахме до припадък с братовчедките. Седнали на земята, ядяхме суров киселец, поръсен с малки червени мравки със сладък привкус. Разкошно! Козата ни обаче не беше на това мнение и напразно я карахме да хапне от нашия “сандвич”.

В края на лятото връщането в Марсилия беше истински кошмар. Едва дошла у дома, почвах да се задушавам и мислех само за скъпото ми Деволюи - райско благодатно кътче. Там думата “ограничение” не беше позната. Баба тъпчеше кльощавите си внучки с пълномаслено мляко и с угоени птици. Спомените ми бяха толкова силни, че в деня на матурата се впуснах разпалено да описвам красотата на Алпите, което бе оценено с... кръгла двойка!

По онова време моите насаждения се ограничаваха до някоя и друга репичка и малко магданоз. Днес градината ми ме изпълва с радост, независимо от закачките на сина ми и съпруга ми, които ме наричат “кралицата на мушкатото”, защото според тях това било най-лесното растение за отглеждане. Само че нека го докажат! Впрочем аз отглеждам със същия успех перуники, лалета и хортензии, от които, след периода на цъфтеж, приготвям прекрасни сухи букети за зимата. Да ви разкажа ли за ампелопсиса, който покрива дома ми и всеки сезон се кичи с приказни цветове? Става дума за моята “мързелива градина”, която обичам най-много!

В тази книга събрах съветите, които приятели градинари, експерти или любители, са ми давали през годините. Всички “хитрини” се правят с помощта на прости приспособления, предлагайки решения, за които обикновено човек не се сеща. Прибавих и някои от съветите, които ми давахте във всекидневния ни диалог по една местна радиостанция.

Нека тези съвети ви помогнат да украсите с цветя балконите, терасите и градините си и да практикувате с удоволствие най-прекрасното развлечение: градинарството.


 

Растения
за жилището

 

Вие искате да украсите с цветя апартамента или къщата си? Да се сдобиете с нови растения? Тези съвети ще ви помогнат да изберете растения, които да се аклиматизират най-успешно у вас, като се имат предвид произходът им и някои други критерии.

 

Какви градинари сте -
начинаещи или с опит?

От предложените растения за жилището можете да изберете видове, които отговарят на степента на вашата опитност. Едни са лесни за отглеждане, други искат повече време и търпение. Пожелавам ви бързо да преминете от първата категория към втората.

 

Растения за начинаещи градинари

Аралия - Fatsia

Аралия-бръшлян - Fatshedera

Аспарагус - Asparagus

Фикус - Ficus elastica

Сансевиера - Sansevieria

Стаен бръшлян - Hedera

Традесканция - Tradescantia

Хамедорея - Chamaedorea

Хлорофитум (паяче) - Chlorophytum

Аспидистра - Aspidistra

Острица - Cyperus

Панданус - Pandanus

Стайна лоза - Cissus

 

Растения за опитни градинари

Венерини коси - Adiantum

Кротон - Codiaeum

Циклама - Cyclamen persicum

Дизиготека - Dizygotheca

Колумнеа - Columnea

Антуриум - Anthurium

Сингониум - Syngonium

Калатеа - Calathea

Афеландра - Aphelandra

Акалифа - Acalypha

Хибискус - Hibiscus

Местоположение

Още когато купувате растение, трябва да имате предвид къде ще го сложите. Растения, които се чувстват добре в светла южна стая, няма да виреят в тъмно и хладно антре.

Идеалното място зависи от слънчевото греене и климата в местата, откъдето произхожда растението. За ваше улеснение ще ви дадем класификация на растенията според нуждата им от светлина.

 

Растения за слънчеви стаи

С декоративни цветове

Антуриум - Anthurium

Кактус - Cactus

Хризантема - Chrysanthemum

Восъче - Hoya

Коледна звезда - Poinsettia

 

С декоративни листа

Хлорофитум - Chlorophytum

Стайна лоза - Cissus

Кротон - Codiaeum

Стайна копривка - Coleus

Кордилине - Cordyline

Красула (дебелолист) - Crassula

Криптантус - Cryptanthus

Острица - Cyperus

Драцена - Dracaena

Eшевериа - Escheveria

Фикус - Ficus elastica

Пеперомиа - Peperomia

Финикова палма - Phoenix

Шефлера - Schefflera

 

Растения за полусенчести стаи

С декоративни цветове

Екмеа - Aechmea

Афеландра - Aphelandra

Цъфтяща бегония - Begonia

Билбергиа - Billbergia

Маранта - Maranta

Иглика - Primula

Сенполия - Saintpaulia

(често я наричат Пармска теменуга)

Стрептокарпус - Streptocarpus

Тиландсиа - Tillandsia

Фризиа - Vriesia

 

С декоративни листа

Колоказия - Caladium

Дифенбахиа - Dieffenbachia

Аралия - Fatsia

Фикус - Ficus

Стаен бръшлян - Hedera

Кентиа - Kentia

Филодендрон - Monstera

Офиопогон - Ophiopogon

Пилеа - Pilea

Традесканция - Tradescantia

 

Растения за сенчести стаи

С декоративни цветове

Венерини коси - Adiantum

Аглаонема - Aglaonema

Аспарагус - Asparagus

Аспидистра - Aspidistra

Изтравниче - Asplenium

Нефролепис - Nephrolepis

Платицериум - Platicerium

Сладка папрат - Polypodium

Сансевиера - Sansevieria

Сциндапсус - Scindapsus

Пример

В хол с големи прозорци сложете кактус или палма джудже (от първия списък), в полусенчесто антре - цъфтяща бегония или стаен бръшлян (от втория списък), за сенчеста кухня най-много подхожда аспарагус или венерини коси (от третия списък).

Съвет

Както сами констатирате, растенията, нуждаещи се от светлина (за слънчеви или полусенчести стаи) са много повече от тези, които виреят в сенчести стаи. Въпреки това, ако жилището ви е с предимно северно изложение, не се отчайвайте - някои трикове, които ще откриете по-нататък в тази глава, ще ви помогнат да преодолеете липсата на достатъчно светлина.

 

Подходящи саксии

Как можем да открием кои растения в цветарския магазин не се чувстват добре в саксиите си и всеки момент може да загинат?

Купувайте растения в глинени негледжосани саксии. Пластмасовите саксии не позволяват на въздуха да циркулира и от това корените скоро се задушават.

Огледайте пръстта. Тя трябва да е тъмна. Повърхността не бива да изглежда като светла кора.

Прегледайте дупката за оттичане на водата. Ако оттам излизат корени, значи растението отдавна не е пресаждано и му е много тясно. Такова растение може да не понесе стреса на пренасянето.

Огледайте долната повърхност на листата (най-добре с лупа), за да видите дали няма паразити или болести. Ако продавачът реши, че сте много придирчиви, отговорете с усмивка: “Растенията у дома са здрави и не ми се иска да ги заразя с някакви животинки.” Този оглед сигурно ще ви позволи да забележите:

- пожълтели и сгърчени участъци: следи от листни въшки или други смучещи или жилещи насекоми;

- цветни петна: наличие на спори на болестотворни гъбички (ръжда, бяла плесен, сиво гниене);

- дупки по листата: наличие на гъсеници, на глушици (скрипевици) или други досадни насекоми, които се хранят нощем;

- сребристи нишки по листата или цветовете: растението е нападнато от миниатюрни червени или жълти паяци;

- неравномеренeн цвят: изтощена почва или липса на светлина.

Някои смущения, например свързаните с липса на светлина, са поправими. Те ще изчезнат, когато занесете растението у дома си. Но другите, например заразите, са упорити.

Ако някое опаразитено растение ви грабне сърцето, помолете продавача да ви го продаде с отстъпка. Използвайте усмивката като оръжие. Кажете: “Хареса ми това растение, но е нападнато от листни въшки. Препаратите за лечението му са много скъпи. (Няколко секунди мълчание.) Бихте ли ми го продали с малка отстъпка?” Понякога тази тактика дава резултат.

 

Имате ли усет
за градинарството?

Fще при покупката на растението трябва да се наблюдателни, но успешното му отглеждане зависи предимно от опитността ви.

Някои хора имат дарбата да стимулират развитието на растенията, докато други никога не могат да ги накарат да цъфнат. И така, в зависимост от това, дали имате усет за градинарството, изберете взискателни или невзискателни растения.

Преди да отидете в цветарския магазин, консултирайте се с малкия наръчник по-долу, за да изберете растение от категорията, подхождаща на вашето предразположение.

 

Най-добрият избор

Начинаещи градинари

Аспарагус, Аспидистра, Ниска палма, Хлорофитум, Стайна лоза, Острица, Аралия-бръшлян, Аралия, Фикус, Гревилея, Стаен бръшлян, Панданус, Сансевиера, Традесканция

Опитни градинари

Акалифа, Венерини коси, Ехмея, Антуриум, Афеландра, Калатея, Колумнея, Кротон, Циклами, Дизиготека (фалшива аралия), Фитония, Хибискус, Орхидеи, Сингониум

 

Пренасяне без сътресения

Вече сте избрали вашите растения. Как да ги пренесете до дома си, без да ги повредите по пътя? Ако ги пренасяте с кола, поставете ги на равно на задната седалка.

За да намалите сътресението, затиснете саксиите отвсякъде с торби, напълнени със ситно накъсан дунапрен. Ако нямате, изсипете по-голямо количество торна пръст в широк кашон и заровете саксиите в нея. Запазете пръстта за следващото пресаждане.

 

Избор на съдове за цветя

Ако живеете на висок етаж, измерете ширината на асансьорната врата, преди да купите по-големи съдове за цветя (кашпи, качета и др.), за да сте сигурни, че ще можете да ги транспортирате.

Ако апартаментът ви е малък, подберете по-скоро квадратни или правоъгълни съдове, защото кръглите изискват повече място. Ако живеете в стара постройка с неособено солиден под или пък ако асансьорът ви е повреден, облекчете саксиите си, като ги напълните донякъде с натрошена глина. Не забравяйте - един кубически метър пръст тежи над един тон!

 

За начинаещите - резници

Започнете скромно, купете млади растения в саксия или вземете резник. По-нататък може да инвестирате във възрастни и по-скъпи индивиди.

Помолете свои приятели, опитни градинари, да ви отделят по някой резник, когато подрязват домашните си градинки. Някои видове се размножават лесно чрез листни или стъблени резници (вижте по-долу). Трябва само да пуснат корени в:

- чаша вода с парченце от дървени въглища (за хлорофитум, циганче и различни традесканции);

- кофичка от кисело мляко, напълнена със смес от равни части градинска пръст и речен пясък;

- черупки от яйца с горната смес (най-напред с игла пробийте дупка за оттичане на водата);

- издълбано парче стиропор, покрито с прозрачен капак, или срязано на две пластмасово шише (същата смес).

Преди да засадите резниците, потопете долната им част в малко говежди тор, размит във вода. Вкореняването изисква топлина (18-20 °С) и влажност (поне 60 %). Затова е много важно пръстта често да се оросява. След няколко месеца, когато корените се оформят, изровете резниците и ги засадете в нова пръст.

 

Стайни растения,
които се размножават с резници

Растение Вид резница Време за размножаване

Абутилон

Аралия

Царска бегония

Стайна лоза

Стайна копривка

Криптантус

Острица

Фикус бенямина

Фитония

Гинура

Каланхое

Бръшлян

Традесканция

Панданус

Пелитония

Пеперомия

Пилея

Сенполия

Сциндапсус

Сингониум

Толмиеа

Традеск. зебрина

 

Стъбло

Стъбло

Лист

Стъбло

Стъбло

Лист

Лист

Стъбло

Стъбло

Стъбло

Стъбло

Стъбло

Стъбло

Лист

Стъбло

Лист

Стъбло

Лист

Стъбло

Стъбло

Стъбло

Стъбло

март/април

март/април

април/май

март/април

април

април/май

април/май

април/май

февруари/март

март/април

април

март/април

целогодишно

март/април

март/април

март

май

април/май

април/май

юни/юли

май/юни

март/април

     



Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
  Начало Следваща глава