Лира Принт
Славянка Мундрова
Настолна книга за красотата
Предишна глава Начало Следваща глава

Красотата на тялото

Ексфолиация на тялото | Премахване на космите | Грижи за тялото | Грижи за бюста


Ексфолиация на тялото

Когато дойде време за море, всяка жена се подготвя грижливо - прави няколко слънчеви бани или се пече на солариум, премахва неестетичните косми от лицето и тялото, запасява се с кремове за слънце и друга козметика. Но има още нещо, което не бива да се забравя.

Ексфолиацията на тялото премахва слоя от мъртви клетки, натрупани през годината. Чистият епидермис е необходимо условие за придобиване на равномерен тен.

Ако сте направили няколко слънчеви бани или сте се пекли на солариум, можете да направите ексфолиация един ден преди да заминете. Ако тенът ви е все още зимен и блед, направете я поне три дни преди това, а в началото на почивката се мажете добре със защитен крем. След една седмица, когато сте почернели сравнително добре, я направете пак, но след това 24 часа избягвайте слънцето.

Не правете ексфолиация повече от веднъж седмично по време на почивката. Когато кожата почне да посивява и да се бели след почивката, можете отново да я направите. После се намажете с тоалетно мляко за след слънце - така загарът ще остане по-дълго време.

През годината правете ексфолиация на тялото веднъж месечно. Така кожата ви ще бъде винаги свежа и ще приема по-добре подхранващите козметични продукти.

 

Ексфолиационен крем или гел

Той елиминира лесно мъртвите клетки. Нанася се върху суха измита кожа. Препоръчва се за фини и чувствителни кожи.

Нанесете крема като тоалетно мляко за тяло, но в по-големи количества. Започнете от краката. Когато стигнете до раменете, на краката вече ще е засъхнал и можете да започвате. Премахвайте го с въртеливи движения, като натискате на местата с повече мъртви клетки (долната част на стъпалото, коленете, лактите, горната част на ръцете и раменете). Изплакнете се обилно с хладка, после със студена вода. Изсушете внимателно навсякъде, включително между пръстите на краката, и се намажете със суперхидратантно тоалетно мляко за тяло.

 

Крем или гел с гранули

Той съдържа гранули, които имат тенденция да дразнят кожата, затова с него трябва да внимавате. Нанася се върху суха или влажна кожа съобразно указанията на марката. Подходящ е за по-груби и нечувствителни кожи.

Намажете цялото тяло с крема и веднага почнете да масажирате, без да го чакате да изсъхва. Правете равномерни леки движения с малка амплитуда, упражнете малко по-силен натиск само върху местата, където се натрупват повече мъртви клетки. Изплакнете се обилно с хладка, после със студена вода. Изсушете тялото и го намажете с овлажняващо и подхранващо тоалетно мляко.

 

Противопоказания

Не се прави ексфолиация на тялото при слънчева еритема, непосредствено преди излагане на слънце, при свръхчувствителна кожа, при дерматози и открити рани.

 

Ексфолиация в козметичен салон

Там се използват три вида продукти - ексфолиационни кремове или гелове, кремове или гелове с гранули и продукти на базата на растителни извлеци, които са още по-активни от първите два вида.

Последният вид продукти се прилагат много внимателно от козметичките, за да бъде процедурата максимално адаптирана към кожата на всяка отделна клиентка. Сеансите траят 1-2 часа в зависимост от използвания продукт.

Внимание! След ексфолиация с активни растителни извлеци в козметичния салон никога не се печете в солариум! Това може да доведе до зачервявания, разширяване на капиляри, слънчева еритема и повърхностно обезводняване на цялото тяло, докато целта на ексфолиацията, напротив, е да подобри овлажняването му.

 

Премахване на космите

Всяка жена иска лицето и тялото й да бъдат гладки и женствени, без косми. За тази цел има сигурни и по принцип не особено болезнени методи на епилация.

 

Методи на епилация

 

Бръснене

Това е най-бързият и най-безболезнен метод за премахване на космите, но той не се препоръчва, защото при редовно бръснене през ден мястото заприличва на кожата на добре поддържана мъжка брада.

 

Крем депилатоар

Това също е лесен и безболезнен метод, но косъмът, както при бръсненето, се премахва само на равнището на кожата и става по-твърд при всяко следващо епилиране. Кремът се нанася, изчаква се 10-15 минути, за да поддаде косъмът, и се остъргва с подходяща шпатула или тъпата страна на обикновен нож.

Депилатоарите могат да предизвикат алергични реакции. Затова първо ги нанесете на сгъвката зад коляното и изчакайте 12 часа.

Прибягвайте до депилатоар, ако не понасяте друг вид епилация.

 

Противопоказания за бръснене

и депилатоари

Избягвайте лицето и ръцете, кожата е много чувствителна и космите бързо се сгъстяват. Под мишниците и на венериния триъгълник пък порастват много бързо.

 

Уреди за епилиране

Те вече не са рядкост на пазара, лесно се ползват, но имат ограничен ефект. Премахват космите или чрез въртеливи движения, или чрез серия от изскубвания. Подходящи са за нежни и неособено гъсти косми. Често пъти скъсват твърдите и тъмни косми, а ако това стане под повърхността на кожата, те могат да враснат в нея и да предизвикат възпаление или образуване на пъпки.

По принцип след дълга употреба на такива уреди космите се разреждат и могат дори да изчезнат, но ако имат тенденция да се скъсват и да врастват в кожата, резултатът ще бъде плачевен.

Епилираните с тези уреди косми растат бавно, можете да повторите процедурата след 3-4 седмици.

Не е хигиенично други хора да ползват вашия уред. Ако космите имат тенденция да врастват, редовно изтърквайте епилираните места с ръкавица за баня.

Не практикувайте епилация с уред под мишниците и на венериния триъгълник, при дерматози или открити рани.

 

Студена и хладка кола-маска

Това е по-бавен и по-сложен метод, не е толкова болезнен, а резултатът зависи от сръчността ви.

Нанесете тънък слой маска с шпатула. Отгоре лепнете специална хартиена или текстилна лента, която се продава заедно с маската. Загладете лентата с натиск по посока на растежа на космите, за да прилепне добре маската, и издърпайте в обратна посока, като придържате кожата.

Това не е най-препоръчителната процедура за махане на гъсти и твърди косми. Ще получите по-добри резултати, ако ви я направят в козметичен салон. По-нежните и редки косми порастват отново за около 4 седмици и изчезват окончателно след няколко сеанса.

Да се избягва при дерматози и открити рани.

 

Топла кола-маска

Макар че е по-болезнен, този метод дава по-добри резултати и с времето човек става по-сръчен.

Загрейте маската в подходящ съд, докато започне да се точи. Нанесете я на средно дебел слой в посока на растежа на космите. Маската не бива да засъхва, а само да се втвърди! Изчакайте да се втвърди и я издърпайте с рязко движение, като разтърквате кожата, придържайки я с другата ръка в основата на нанесения слой маска. След това погладете кожата, за да се успокои.

При разширени или изпъкнали вени, както и при разширени капиляри се препоръчва да се замени със студена кола-маска. Методът е абсолютно противопоказен при дерматози и открити рани.

Не слагайте топлата кола-маска два или повече пъти на едно и също място, рискувате да се изгорите или да предизвикате разширяване на капилярите. След процедурата изчакайте 24 часа, преди да се изложите на слънце. Ако скоро сте прекарали топлинен удар, не прилагайте този метод. Използвайте съд с вградено затоплящо устройство - обикновеният съд с кола-маска, сложен върху горещ котлон, може да предизвика инцидент. Ползвайте само кола-маска от естествен пчелен восък, тъй като синтетичните продукти могат да причинят алергия.

 

Епилация с ток

Прави се от дерматолог или от специално обучена козметичка. Тънка игла вкарва високочестотния ток, произвеждан от специален апарат, до луковицата на косъма. Електрическият разряд предизвиква краткотрайно неприятно усещане. След това с пинсета се премахва косъмът, чиято луковица е разрушена от тока. Когато косъмът порасне отново на 1-2 мм, се прави следващият сеанс.

Гъстите и твърди косми окончателно изчезват за 4 до 6 сеанса, а за по-нежните и тънки косми са необходими 3-4 сеанса. Някои косми може да бъдат унищожени още в началото.

След всеки сеанс епилираният участък се намазва с антисептичен крем, подпомагащ заздравяването. На тези места се появяват фини корички, нормално явление след електрокоагулация. Не бива да стоите на слънце, докато коричките не паднат сами. Избягвайте процедурата през лятото.

Докато правите електроепилация, не прибягвайте до никакви други методи. Препоръчително е обаче, преди за пръв път да пробвате този метод, да премахнете няколко пъти космите с кола-маска, за да изтъните по-твърдите.

 

Лицето

Ако космите по личето ви загрозяват, епилацията с ток е най-подходящият метод за премахването им. Внимавайте, защото процесът на заздравяване е доста бавен. Космените фоликули са толкова фини, например на горната устна, че понякога не си струва да се мъчите. Никога не епилирайте веждите с ток, защото ако по-нататък поискате да имате по-дебели вежди, премахнатите с ток косми може повече да не поникнат.

 

Венериният триъгълник

Премахвайте само космите, които се подават от банския костюм. Те повече няма да поникнат. Зоната е доста чувствителна, но болката все пак е поносима и резултатът си заслужава.

 

Подмишниците

Електроепилацията е възможна, но може би няма да издържите на болката. Заздравяването също е много бавно. Най-добре епилирайте с кола-маска на две седмици.

 

Продължителност на лечението

Всеки сеанс може да трае от 5 до 120 минути в зависимост от големината на окосмения участък и съпротивата на космите.

 

Противопоказания

При косми, поникнали върху бенка или брадавица.

При бавно заздравяваща кожа; при непоносимост към ток.

При много чувствителни кожи или дерматози.

 

Показания

При сериозно окосмяване.

При хора, които много държат на външността си, включително и заради професията си.

При косми, които имат тенденция да врастват в кожата.

 

Съвети

Не пипайте коричките, те трябва да паднат сами.

Не спирайте лечението преждевременно.

 

Електронна епилация

Този метод е бавен, но безболезнен. Косъмът се задържа няколко секунди с пинсета, свързана с източник на ток, който неутрализира корена му. С времето космите изтъняват. Дава резултати на слабо окосмени участъци.

Не се прилага при дерматози.

 

Биоелектронно разрушаване

на корена на косъма

Това е нов метод, който все по-бързо навлиза в практиката. Не се работи с игла, няма никаква болка. Върху окосмения участък се нанася гел - биологичен разтвор, който прогресивно руши косъма. С електромагнитна сонда и високочестотен ток козметичката вкарва постепенно гела в кожата и той въздейства върху космения фоликул до самия корен. Процедурата завършва с кола-маска.

Космите отслабват постепенно. Необходими са 3 до 10 сеанса.

 

Козметика за след епилация

Козметичните продукти, които се нанасят след епилация, забавят растежа на косъма. Резултатите идват след два месеца.

Мажете се с постепилационния продукт три последователни дни след епилацията, след баня. Като минат тези три дни, косъмът започва да расте отново и мазането няма ефект.

Внимание! Използвайте козметика за след епилация само след процедури, при които космите се изскубват. Тя не дава резултат при отрязани косми.

 

Изсветляване на космите

За предпочитане е целогодишна епилация на прасците, под мишниците и на венериния триъгълник. Космите на лицето, по ръцете и бедрата е най-добре да се изсветляват, също целогодишно. Процедурата се прави на всеки два месеца.

Препаратът се продава в две туби, чието съдържание се смесва преди употреба. Най-напред пробвайте за евентуална алергия. Сипете малко на дланта си, изчакайте 15 минути, изплакнете и изсушете кожата. Лекото зачервяване показва, че не сте алергични. Силното щипане е признак на непоносимост - веднага се изплакнете.

Ако и на другия ден пробата показва добра поносимост, нанесете малко препарат по окосмения участък и го дръжте 10 минути за светлите косми и 20 минути за тъмните. След като космите достигнат желания цвят, се изплакнете с много вода и се изсушете. Намажете се с успокояващ крем. Препаратът разяжда всички тъкани!

Методът не се прилага при дерматози, открити рани или непоносимост.

 

Грижи за тялото

 

Тоалетни млека, гелове, кремове

Дали ще я наречем копринена или кадифена - кожата на тялото трябва да бъде гладка и мека. Това се постига с всекидневни грижи - мазане с овлажняващи и подхранващи кремове за тяло, както и със специални тоалетни млека.

Тоалетното мляко се нанася след къпане върху изсушена или влажна кожа (в зависимост от указанията на марката). Ако имате повече време, масажирайте леко, докато го нанасяте. Не забравяйте тила, китките и стъпалата. Масажирайте бавно и по-дълго там, където кожата загрубява лесно - лактите, коленете, раменете.

Тоалетните млека с камфор стимулират кръвообращението и са подходящи за хора със затруднено оттичане на кръвта от краката. Този тип продукти не са много хидратантни. Ползвайте ги вечер заради миризмата.

След като сте се излагали на слънце, се мажете с тоалетно мляко за след слънце. То успокоява зачервяванията, освежава загара и го прави по-дълготраен. Млеката с прибавени автобронзанти могат да оставят петна по светлите дрехи.

Някои тоалетни млека имат специфично въздействие. Например стягащите се прилагат върху зони с проблемна кожа (обикновено на корема).

През лятото се препоръчва тялото да се маже редовно с тонизиращи гелове и лосиони, а през зимата с масло за тяло, което прави кожата гладка, предпазва я и я успокоява.

 

Стриите

Те са атрофични белези, най-често вертикални линии, които при появата си са бледовиолетови, после стават белезникави. Образуват се по ханша, бедрата, седалището, корема и бюста. Дължат се на скъсване на нишките на съединителната тъкан при значително напълняване или бързо отслабване, когато кожата е подложена на силно опъване и свиване.

Стриите се образуват най-често при бременност, по време на пубертета, по-рядко при инфекциозни заболявания и синдроми на жлезите с вътрешна секреция. Хормоните на надбъбречната жлеза често пъти играят важна роля за образуването им.

С напредване на възрастта стриите стават по-видими и по-големи, затова положението трябва да се овладее в самото начало.

Доста жени се оставят да бъдат убедени да лекуват стриите с процедури в козметични салони. Но подобрение може да се получи само в началния стадий, когато белезите са бледовиолетови. Тогава положението може значително да се подобри чрез усилване на кръвообращението в засегнатия участък. Ако стриите са вече белезникави, се прибягва до други методи.

 

Грижи у дома

Всяка седмица махайте мъртвите клетки от тялото. Ползвайте мек ексфолиант, като го нанасяте върху суха кожа. Търкайте, без да разтягате тъканите. После се изплакнете обилно с вода и се подсушете с мека хавлия. Нанесете върху стриите активен серум за девитализирана кожа и пощипвайте леко с пръсти, за да раздвижите кръвта, чак докато серумът попие напълно. Една ампула по принцип стига за всичките бледовиолетови стрии по тялото.

След това нанесете подхранващ крем и масажирайте силно с цяла ръка по посока на тъканите, за да не се получи неприятно усещане. Внимавайте да не набръчквате кожата.

Всеки ден при сутрешния душ се търкайте с груба ръкавица за баня, най-добре от синтетична материя. Накрая се облейте с хладка вода, подсушете се добре, намажете се с подхранващия си крем и масажирайте.

Не спирайте с грижите, когато установите малко подобрение, правете процедурите възможно най-дълго време.

Превантивно с настъпване на пубертета, както и в началото на бременността овлажнявайте и ревитализирайте кожата с кремове и серуми, активизирайте кръвообращението. Консултирайте се с лекар, който евентуално да ви предпише медицински крем. Продължете с грижите три месеца след раждането, така няма да имате проблем със стриите.

 

Грижи в козметичен салон

В козметичните салони могат да се правят превантивни масажи против стрии или заплашените участъци да се третират със специални апарати, които стимулират кръвообращението. За бременните жени са по-подходящи масажите.

 

Медицински грижи

За да се елиминират напълно белезникавите стрии, се прибягва до инжектиране или до повърхностно намазване с препарат на всяка стрия. Подобни препарати ползват лекари и естетични хирурзи.

Ако кожата ви е податлива на разтягане, вземете превантивни мерки на възможно най-ранен етап. Загарът прави стриите по-видими. В този случай слънцето е лош приятел, защото прави по-крехки еластичните съединителни влакна и променя качествата на кожния колаген.

 

Грижи за бюста

Разтягането на кожните тъкани или съединителните влакна в областта на бюста предизвиква отпускането му. Това става при остаряване на кожата, при бременност, напълняване, отслабване или много голям бюст. Бюстът също може да се отпусне и когато млечната жлеза намали обема си вследствие остаряване, хормонални проблеми или след някои терапии.

Нездравословният начин на живот (практикуване на силови спортове без сутиен, небалансирано хранене, някои инфекциозни или нервни болести, обезводняване, неподходящ сутиен или тотално занемаряване) също може да причини отпускане на бюста. Кожата изтънява и става много мека.

За да поддържате бюста си в добра форма, подберете подходяща козметика. Правете ексфолиация с леки кремове, мажете се със специфични ампули и тонизиращи кремове за тяло, слагайте подходящи маски и редовно ползвайте тонизиращ лосион.

Веднъж седмично премахвайте мъртвите клетки от бюста, като го придържате. Без да набръчквате кожата, изтривайте засъхналия ексфолиационен крем, като правите въртеливи движения в посока от горе на долу. Правете процедурата и точно под гърдите, на гръдния кош, защото кожата там е отговорна за поддържането на бюста. После изплакнете обилно с хладка вода и се изсушете внимателно. Нанесете една подхранваща ампула, като леко пощипвате и размачквате кожата. Когато тя попие, масажирайте в кръг около 10 минути с тонизиращия си крем, изкачвайки се към ключиците. След това нанесете маска, като избягвате зърната на гърдите. Подходящи са маските с хума или каолин, които изсушават и тонизират. Полегнете за около 20 минути, после махнете маската с възможно по-хладка вода. Накрая навлажнете памучен тампон с тонизиращ лосион и изтрийте гърдите добре. Оставете ги да изсъхнат, без да масажирате.

Всяка сутрин правете студен душ на бюста за заздравяване и леко го разтривайте с ръкавицата за баня. След като се изсушите, се намажете със стимулиращия си лосион.

Всяка вечер след душа нанасяйте тонизиращ крем с малко масажни движения. После направете няколко гимнастически упражнения за стягане на гръдните мускули - като се издуват, те запълват горната част на гърдите, закръгляват ги и ги повдигат.

 

Други съвети

Спазвайте хигиена на храненето. Движете се достатъчно, поддържайте гърдите си с подходящ сутиен, без да ги пристягате. Винаги носете сутиен, когато спортувате. Не мажете зърната на гърдите с никаква козметика. Винаги опипвайте внимателно гърдите си след мензис и при най-малката бучица се посъветвайте с лекар.

Редовно обтривайте гърдите с бучка лед и след подизсушаване ги мажете с тонизиращ крем.

 

Противопоказания

Процедури за стягане и повдигане на бюста не се правят при бременност, кърмене, кисти, рак на гърдата, силен прилив на кръв, дерматози или когато гърдите са непоправимо увиснали. Грижите за бюста имат смисъл само доколкото отпускането може да се коригира - ако пъхнатият под гърдата молив не пада, можете да се обърнете за корекция единствено към естетичните хирурзи.

Грижете се за бюста си, той е символ на женственост.


Лира Принт
Славянка Мундрова
Настолна книга за красотата
Предишна глава Начало Следваща глава