Лира Принт
Сюзи Чиазари
Енергийно лечение с цветове
Начало

|Въведение | II |III|IV|V|VI|VII|VIII|IX|X|XI| Заключение |


Менюта и рецепти за диети
за цветова корекция


Създаване на коригиращи диети

Ако се вслушаме в телата си, те обикновено ще ни насочват към храни, които са необходими за коригиране на енергийния дисбаланс. Например желанието за жълт или оранжев плод обикновено означава, че се нуждаем от повишаване на равнището на витамин С и от енергизиране на имунната ни система. Желанието за захар вероятно е резултат от прекалено много червена храна и имаме нужда да я балансираме с изобилие от зелена храна. (Това е причината диетолозите толкова да наблягат на консумацията на пресни салати и зеленчуци. Зеленият цвят балансира цялата ни система. Неговото пречистващо и хармонизиращо въздействие ни помага да коригираме кръвообращението си и да изхвърлим токсините, които може би сме натрупали.) За нещастие, обикновено правим това едва когато телата ни ни принудят да им обърнем внимание, когато сме бременни или болни.
Когато в телесните ни системи има явен цветови дисбаланс, консумацията на храни от допълващия цвят и следването на коригираща диета ще ни помогне да възстановим равновесието. Коригиращите диети включват съзнателното приготвяне на ястия, основаващи се на храните от определен цвят. Това може да ни помогне да се възстановим след болест, особено когато голяма част от лечението се формира въз основа на синтетични лекарства. Когато страдаме от енергиен дисбаланс, можем да следваме коригираща диета няколко седмици или докато почувстваме подобрение. Обърнете внимание на чувствата си, на умствената си активност и на посланията на вашето тяло. След първата седмица трябва да почувствате увеличаване на енергията. Може да решите да продължите диетата още една седмица, докато настъпи пълно подобрение или докато определен проблем започне да се разрешава. В този момент направете отново теста за Цветови дисбаланс, за да се уверите, че хармонията е била възстановена. След това можете да преминете към Цветна жизнена диета с всички цветове на дъгата.

Менюта и рецепти
за диети за цветова корекция

Предлагаме ви четири ориентировъчни диети за различен цветови дисбаланс. Когато създавате собствената си коригираща диета, не забравяйте, че зелените храни могат да се съчетават с всички диети. Подчертаните рецепти могат да бъдат намерени или в глава 5, или след менютата.

Червена енергизираща диета
Ако имате прекалено малко червена енергия или пък прекалено много синьо или зелено в системите си.
1. Яжте изобилие от зеленчуци с тъмнозелени листа като спанак, къдраво зеле или пролетни зеленчуци.
2. Яжте изобилие от червени/оранжеви плодове на закуска или обяд. Включете кайсиите, червените сливи, червените череши, червените ябълки и ягодите.
3. Яжте изобилие от червено обагрена леща и варива, включително червен фасул и червенокожи картофи на обяд или вечеря.
4. Подправките, които можете да използвате, включват: кориандър, джинджифил, чесън, магданоз, розмарин, червени и зелени люти чушки и градински чай.
5. Пийте чаша пресен сок от цвекло, морков или домати за закуска или в ранния предобед.
6. Забранете си мазните и пържените храни.
7. Забранете си обработените, рафинираните, консервираните и дехидратираните храни.
8. Опитайте се всеки ден да имате на масата си прясна зелена листна салата. През зимата може да използвате листа от спанак, обикновено или къдраво зеле.
9. За хората, които консумират месо, се препоръчва малко печена на скара риба или нарязан на филийки черен дроб с пресни зеленчуци. Редувайте на единия ден риба, а на другия черен дроб.
10. Всеки ден приемайте добавка от водорасли – преди ядене или както е указано на опаковката.
11. Чаят и кафето лишават организма от желязо и йод, затова ги заменете с червен, зелен или оранжев билков чай – праскова, портокал, кайсия, хибискус.

Червено енерегетизиращо меню
Преди закуска
Чаша енергизирана в червено слънчева вода
Закуска
1. Чаша портокалов сок
2. Мюсли с кисело мляко и ягоди (червена ябълка)
3. 2 филийки пълнозърнест хляб (препечена филийка) с конфитюр от червен плод
4. таблетка морски водорасли (или според предписанието)

Обед
1. Пресен сок от моркови
2. Супа от моркови с кориандър (супа от цвекло)
3. Пай от спанак със сирене фета
4. Макарони с домати и зелен сос от чушки
5. Супа от домати и леща
6. Пържени бъркани зеленчуци с джинджифил и чесън, с див ориз
7. Салата от риба тон
8. Яйца по флорентински

Вечеря
1. Карфиол и броколи с билков сос
2. Печени картофи с гъбен сос и салата от артишок
3. Жълти и червени пиперки, пълнени с бадеми
4. Печен патладжан със зелен фасул
5. Лазаня с броколи и гъби и смесена салата
6. Бяла риба на скара с магданоз и подправки
7. Печена леща, с грах и пюре от картофи
8. Макарони със спанак и сос песто, лилава салата

Червено-оранжеви енергизиращи рецепти
В тези рецепти се включва супа, обедно ястие, основно ястие, две салати, десерт и коктейлна напитка.
• Супа от домати и леща
• Яйца по флорентински
• Печена леща
• Салата с домати и портокали
• Салата от моркови
• Морковен десерт (Каротела)
• Летен плодов коктейл

Яйца по флорентински
Тази рецепта е лека, но богата на полезни вещества и е чудесно обедно ястие. Яйцата и сиренето съдържат много протеини, докато спанакът осигурява влакна, витамини и минерали. Яйцата са изпържени “на очи” и поставени върху канапе от спанак, а след това са поръсени със сирене. Сервирайте ястието самостоятелно или с парче пълнозърнест хляб.

4 порции
900 г спанак
100 мл изцедено кисело мляко
морска сол и прясно смлян чер пипер
щипка настъргано индийско орехче
4 яйца
30 г настърган кашкавал

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 200 °С. Измийте старателно спанака, изтръскайте от него останалата вода, поставете го в тиган с дебело дъно и го захлупете. Поставете на слаб огън за около 6–8 минути, докато се задуши в собствения си сос и омекне, след това изстискайте течността от него и го нарежете на дребно. Върнете спанака в почистения тиган, добавете киселото мляко, солта, пипера и индийското орехче. Запържете сместа на слаб огън за около 1 минута, след това преместете в намаслена тава и направете 4 гнезда за яйцата. Чупнете по едно яйце във всяко гнездо, след това поръсете с кашкавал. Печете във фурната 10–12 минути, докато яйцата са готови. Сервирайте веднага.

Супа от домати и леща
Тази лесна и питателна супа е характерна с богатия си оранжев цвят, който се получава от смесването на червената леща и доматите.

4 порции
3 с. л. слънчогледово масло
1 голям лук, нарязан на дребно
1 скилидка чесън, нарязан на дребно
750 г зрели домати, обелени и нарязани
115 г измита червена леща
2 с. л. с връх нарязан магданоз
1 с. л. с връх нарязана или 1 ч. л. с връх суха мащерка
1 с. л. с връх нарязан или 1 ч. л. с връх сух майоран
575 мл зеленчуков бульон
морска сол и прясно смлян чер пипер

За сервирането
4–6 с. л. с връх натурално кисело мляко

Приготвяне
Загрейте в дълбок тиган на слаб огън маслото и изсипете лука и чесъна. Пържете няколко минути, докато омекнат, и добавете доматите, лещата и подправките, като оставите малко магданоз за украса. Пържете, като бъркате около 2 минути или докато доматите омекнат, след това изсипете бульона и оставете ястието да заври. Покрийте тигана и варете около 45 минути или докато лещата омекне. Подправете с морската сол и прясно смления чер пипер. Сервирайте с малко кисело мляко и останалия магданоз.

Печена леща
Това ястие е изпълнено със земни полезни вещества – червената леща и перленият овес са богати на протеини и ще ви дадат енергия за много часове.

2 порции
115 г измита червена леща
50 г перлен овес
225 г моркови, настъргани
1 средно голям лук, нарязан на дребно
400-грамова консерва домати
300 мл зеленчуков бульон
450 г картофи с червена кожица
6–8 с. л. мляко
щипка настъргано индийско орехче
85 г настърган кашкавал

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 200 °С.
В дълбока тенджера изсипете лещата, перления овес, морковите, лука и доматите и добавете бульона. Оставете да заври, след това покрийте тенджерата и варете 40 минути или докато лещата и овесът омекнат. Междувременно сварете картофите с кожицата, изцедете ги и ги обелете веднага, щом изстинат достатъчно. Сложете млякото да заври, махнете го от огъня и добавете картофите. Намачкайте ги заедно с индийското орехче и добавете кашкавала.
Поставете лещената смес в тава и размажете картофеното пюре отгоре. Можете да направите линии с вилица. Поставете ястието във фурната за 20 минути или докато повърхността започне да покафевява. Сервирайте с леко обработен фасул или брюкселско зеле през зимата.

Салата с домати и портокали
В тази цветна питателна салата броколите и ряпата дават ян качества на богатите на витамин С домати и портокали. Салатата е богата на калций и фолиева киселина. Заливката на салатата допълва към приятния портокалов аромат.

4 порции
225 г броколи, измити, бланширани за 5 минути, оцедени и освежени под студена вода
4 домата, нарязани
2 портокала, обелени и начупени на парчета
115 г ряпа, остъргана и нарязана

Заливка
Морска сол
1 – 1 Ѕ с. л. бял винен оцет
1 – 1 Ѕ с. л. слънчогледово масло
сокът и кората на Ѕ портокал
ј ч. л. с връх настъргано индийско орехче
прясно смлян чер пипер

Приготвяне
Смесете всички съставки на салатата. Направете заливката, като разтворите солта в оцета, добавете по ред останалите съставки. Смесете добре, излейте върху салата и разбъркайте добре. Сервирайте веднага.

Салата от моркови
Салатата от моркови се приготвя в стил Гуджарат (регион в Североизточна Индия) и е била предпочитана от Махатма Ганди до края на живота му. Той, без съмнение, е извличал сила от наситения оранжев цвят на салатата.

4 порции
2 ч. л. фъстъчено масло
1 ч. л. с връх семена от черен синап
170гр настъргани моркови
1 ч. л. с връх сол
4 с. л. с връх нарязан кориандър или магданоз
2 ч. л. лимонов сок

Приготвяне
Загрейте мазнината и добавете семената от синап. Когато те започнат да пъкат, прибавете останалите съставки. Пържете с бъркане на силен огън около 1 минута, след това още една. Морковите трябва да останат леко хрупкави. Сервирайте с намачкани картофи или с ориз, както е предпочитал Махатма Ганди.

Морковен десерт (Каротела)
Това е вкусен и ароматен десерт. Той въздейства успокояващо в студените вечери и може да се сервира студен през лятото.

4 порции
1,1 л мляко
45 г моркови, остъргани
200 мл консервирано мляко
115 г гранулирана захар или 2 – 2 Ѕ с. л. мед
4 с. л. стафиди
семената на 8 малки кардамона, счукани
2 капки розова вода или ванилия
4 с. л. нарязани фъстъци
4 с. л. бланширани бадеми

Приготвяне
Сложете млякото в тенджера и варете на слаб огън, докато не намалее до 900 мл. Добавете морковите, покрийте и варете още 15 минути. Прибавете консервираното мляко, захарта или меда и стафидите. Покрийте съда и варете на слаб огън още 5 минути. Махнете от котлона. Добавете семената от кардамон и есенцията или розовата вода и изсипете в съдове за сервиране. Поръсете с нарязаните ядки. Ако искате да сервирате студено, оставете за известно време в хладилника.

Летен плодов коктейл
Този коктейл има малко калории и е чудесен източник на витамин С.

2 порции
115 г ягоди
115 г малини
250 мл червен гроздов сок

Приготвяне
Разбийте с миксер ягодите и малините, докато се получи гладко пюре. Прецедете го, за да махнете семките, разредете на вкус с гроздовия сок и сервирайте изстуден.

Червено-синя нормализираща диета
Ако имате прекалено много червено в системата си или ако ви липсва синьо.
Червено-синият баланс ще ви помогне да уравновесите телесната си температура и ще подобри и пречисти кръвообращението ви. Зеленото, което подпомага оросяването на тъканите, е включено във всички диети, но тук е особено полезно.

1. Никакво червено месо, твърди сирена, яйца, сметана или сладолед.
2. Никакви обработени, рафинирани, консервирани, замразени или дехидратирани храни.
3. Никакви дълбоко изпържени храни. Използвайте зехтин за леко запържване или за заливка на салати.
4. Пийте най-много две чаши чай, кафе или алкохол и никога след средата на деня.
5. Пийте билков чай, като за предпочитане е той да е с жълт или зелен цвят.
6. Не консумирайте готвени домати. За предпочитане е те да се ядат сурови за закуска или обед.
7. Подправките, които ще са ви от помощ, са магданоз, копър, чесън и босилек.
8. Не яжте люти чушки. Вместо това използвайте червени или зелени пиперки.
9. Яжте само червени плодове и зеленчуци – те притежават повече ин качества.

Примерно червено-синьо
нормализиращо меню
Закуска
1. Чаша сок от моркови (грейпфрут)
2. Розов грейпфрут/папая/ягоди
3. Мюсли с кисело мляко и ядки
4. Две филийки пълнозърнест хляб с мед
5. Бъркани яйца (треска с домат и гъби)
6. Чай с червен/оранжев цвят

Обед
1. Диня и оризова салата
2. Салата от три вида зрял фасул и печен картоф
3. Гаспачо
4. Макарони с червен (зелен) сос песто
5. Омлет с гъби (сирене)
6. Ястие от карфиол, сирене и подправки и смесена салата

Вечеря
1. Скумрия (хек) и кебап със зелени пиперки върху ризото
2. Ястие от зрял фасул и праз, със сирене и кисело мляко
3. Лазаня с патладжан и тиквички със зелена салата
4. Печено пиле с лимон и кускус
5. Пълнени гъби със зеле и розмарин
6. Зелен плод
7. Кисело мляко със сини боровинки
8. Печени зелени ябълки с канела
9. Зелен (жълт) билков чай

Червено-сини нормализиращи рецепти
В тези рецепти се включва супа, две салати, предястие, две основни ястия, пудинг и плодова напитка.
• Гаспачо
• Салата от грозде и репички
• Салата с гъби и макарони
• Пълнени гъби
• Макарони с червени и зелени пиперки
• Пай “Червен дракон”
• Син кекс с маково семе
• Кисело мляко със сини боровинки

Гаспачо
Тази цветна и освежаваща супа се сервира подлютена и е най-вкусна с маслинен хляб. Тя е богата на влакна, на витамини А и С и не съдържа много мазнини и домати, които не са обработвани.

4 порции
1 червена или зелена пиперка, изчистена от семената
6 пролетни лука
Ѕ краставица
575 мл доматен сок
2 скилидки чесън
1 – 1 Ѕ с. л. ябълков оцет
4 домата без семената
3 с. л. зехтин

Приготвяне
Нарежете на едро половината от пиперките, пролетния лук и краставицата, след това нарежете на дребно другата половина. Излейте доматеният сок в подходяща купа, след това прибавете чесъна, оцета, нарязаните на едро зеленчуци, доматите и зехтина и разбийте с миксер, докато се получи гладка смес. Ако е необходимо, добавете малко вода, за да се получи подходяща гъстота. Подлютете, като прибавите нарязаните на дребно зеленчуци. Оставете ястието около два часа, за да се смесят ароматите, преди да сервирате.

Салата от грозде и репички
Салатата съчетава хрупкавия вкус на бадемите с аромата на копъра и сладостта на гроздето. Сервира се с ниско калорична заливка.

4 порции
225 г зелено грозде без семена
35 г копър, почистен и нарязан
50 г бланширани бадеми
115 г ряпа

Заливка
150 мл натурално кисело мляко
1 ч. л. с връх настърган хрян
ј ч. л. с връх шафран или куркума, размит в малко вода

Приготвяне
Поставете салатните съставки в купа за сервиране, смесете съставките на заливката, изсипете ги отгоре и разбъркайте добре. Сервирайте с макарони или с леко запечена на скара бяла риба.

Салата с гъби и макарони
Тази проста неутрализираща комбинация на макарони и гъби подпомага за поддържане на баланса алкален-киселинен в тялото. Салатата е охлаждаща и лесно се смила, затова е добро ястие както за обед, така и за вечеря.

2 порции
225 г макарони
225 г гъби, нарязани
1 голяма скилидка чесън, счукан
300 мл натурално кисело мляко
морска сол и прясно смлян чер пипер

Приготвяне
Варете макароните в изобилие от солена вода, докато се сварят, но са все още твърди. Оцедете ги, изплакнете ги под студена вода и ги охладете. След това ги смесете с гъбите в голяма купа. Добавете чесъна към киселото мляко, подправете, разбъркайте макаронената салата със заливката и оставете поне един час да се маринова, преди да сервирате. Сервирайте салатата самостоятелно или с резенчета домати и сирене.

Пълнени гъби
Гъбите създават леко, бедно на мазнини ястие и са добър източник на калий и някои други полезни елементи. Дивите гъби имат чудесно месо и земен аромат. Тяхната мекота и тъмно обагреният им сок показват, че гъбите са ин храна, която носи качествата на успокояващия син лъч.

2 порции
225 г гъби
1 малък червен лук, обелен
2 скилидки чесън, обелен
1 – 1 Ѕ с. л. фъстъчено или лешниково масло
6 с. л. прясно нарязани лешници или бадеми
4 с. л. трохи от типов хляб
50 г кашкавал

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 190 °С. Махнете пънчетата на гъбите и ги нарежете на дребно заедно с лука. Счукайте чесъна и го добавете към сместа. Загрейте мазнината и запържете счуканата смес, докато лукът стане прозрачен. Махнете от огъня и добавете като бъркате ядките, трохите и кашкавала. Напълнете капачетата на гъбите със сместа и печете около 20 минути. Сервирайте върху нарязана маруля.

Макарони с червени и зелени пиперки
Това просто, но вкусно ястие пращи от силно селско очарование. Ароматът, даден от кориандъра и чесъна, е силен и приятен – изпълнен с енергия и здраве.

4 порции
1 червена пиперка, изтърбушена и изчистена от семената
1 зелена пиперка, изтърбушена и изчистена от семената
100 мл зехтин
2 скилидки чесън, обелени и нарязани
морска сол и прясно смлян чер пипер
450 г макарони
малка връзка кориандър, нарязан на дребно

Приготвяне
Препечете пиперките, докато кожата стане на мехури. Завийте ги в найлонова торба, докато изстинат, след това ги обелете и нарежете на лентички. Загрейте 2 – 2 Ѕ с. л. зехтин и запържете чесъна, докато омекне. Добавете пиперките и запържете около минута-две. Подправете на вкус и добавете останалия зехтин.
Варете макароните около 10–15 минути, докато се сварят, но останат леко твърди. Оцедете и поръсете със сместа. Добавете кориандъра и сервирайте веднага със зелена салата.

Пай Червен дракон
Този пай се прави от червен фасул, който е възвеличан от китайците заради полезните си съставки. Сервирайте с класическа сезонна зелена салата, за да балансира силните червени лъчи на пая.

4 порции
8 с. л. червен фасул, накиснат за една нощ в 1.1л. вода и изцеден
50 г кафяв ориз
1.1л. вода
1 – 1 Ѕ с. л. зеленчуково масло
1 лук, обелен и нарязан
225 г моркови, остъргани и бланширани
170 г марки гъби, цели
1 – 2 с. л. соев сос
2 – 2 Ѕ с. л. доматено пюре
1 ч. л. с връх смесени подправки
450 г обелени картофи
2 с. л. масло
морска сол и прясно смлян чер пипер

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 180 °С. Варете фасула и ориза във водата около 45 минути или докато са готови. Изцедете, като запазите 300 мл от течността. Загрейте мазнината и леко запържете лука около 5 минути. След това махнете от огъня и добавете морковите, гъбите и сварения фасул и ориз. Смесете соевия сос, доматеното пюре и подправките, заедно с бульона и излейте соса върху зеленчуковата смес. Върнете на котлона и варете на слаб огън около 20–30 минути, докато ароматите се свесят. Междувременно варете картофите, докато омекнат и ги намачкайте с маслото.
Подправете оризовата смес на вкус и добавете още малко течност. Изсипете в тавичка и разстелете отгоре смачканите картофи. Печете 35–40 минути, докато картофите станат хрупкави и кафяви.

Син кекс с маково семе
Маковото семе дава на този кекс лек аромат и приятен вкус. Прибавете към следобедния чай или като вечерен десерт с чаша мляко или билков чай.

За един 20-сантиметров кекс
110 г сини макови семена
250 мл мляко
225 г масло
225 г сурова захар от тръстика
3 яйца, отделно белтъците от жълтъците
1 ј ч. л. с връх бакпулвер
225 г брашно

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 180 °С и намаслете тавичката за кекс.
Сипете маковото семе в млякото и сложете да се свари в малка тенджера. Изключете котлона и оставете семената да се накиснат около 25 минути. Междувременно разбийте заедно маслото и захарта. Добавете жълтъците един по един и продължавайте да биете до гладка смес. Смесете брашното и бакпулвера и постепенно добавете към разбитата смес. Излейте млякото с маковото семе. Накрая разбийте на твърда пяна белтъците и внимателно ги прибавете. Изсипете сместа във формата за кекс и печете 1 час или докато е готов. Оставете кексът да постои вън формата около 10 минути и след това го обърнете върху чиния за сервиране.

Кисело мляко със сини боровинки
Тази питателна напитка е вкусна и разхлаждаща и може да се съхранява в хладилника.

1 порция
225 г пресни или замразени сини боровинки
100–250 мл разбито кисело мляко

За сервирането
Стрък прясна мента

Приготвяне
Разбийте на каша боровинките. Добавете киселото мляко и продължете да разбивате. Сервирайте изстудено със стрък мента.

Жълто-лилава пречистваща диета
Ако имате прекалено много жълто в системата си или ниско равнище на лилавата енергия.
Тази диета пречиства системата и особено черния дроб, жлъчката, панкреаса, далака и кожата. Тя помага за асимилирането на хранителните вещества и за неутрализиране на отпадъчните вещества. Жълто-лилавата диета е полезна при учене, тъй като подхранва ума. Опитайте редовно да правите упражнения, които подхождат на способностите ви. Това ще бъде чудесно допълнение на цветната ви диета.
1. На закуска можете да ядете грейпфрут, портокал или папая.
2. Яжте изобилие от жълти храни на закуска и обяд и в средата на следобеда.
3. Използвайте плодовете с жълта кожа и ядките. Бананите и ядките с кисело мляко са чудесна следобедна закуска или обед.
4. Веднъж на ден трябва да имате ястие, богато на комплексни въглехидрати. То може да е на закуска (мюсли и пълнозърнест хляб или препечена филийка) или за обяд (картофи, ориз или макарони).
5. Не яжте жълти млечни храни (яйца, сирене) за вечеря или вечер, тъй като те трудно се смилат и ще попречат на здравия ви сън.
6. Не яжте твърди сирена, които са много солени. Вместо това потърсете обезмаслена извара или сметана.
7. След обеда и вечерята пийте по чаша чай от лайка или копър.
8. Избягвайте всички мазни храни, включително фъстъците и авокадото. Но пък можете да ядете всички други ядки. Рибата трябва да бъде с бяло месо и да не е мазна.
9. Използвайте само зехтин, слънчогледово или соево масло при готвене или за салати.
10. Тази диета е с ниско съдържание на захар, затова можете да използвате мед или плод за подслаждане.

Примерно жълто-лилаво
пречистващо меню
Преди закуска
1. Чаша вода със сока на половин лимон
2. Чаша енергизирана в жълто вода

Закуска
1. Банан, кисело мляко (слънчогледови семки)
2. Грейпфрут/портокал/папая
3. 2 филийки пълнозърнест хляб (препечени филийки), маргарин и мед, компот от кайсии (мармалад с ниско съдържание на захар)
4. мюсли с ядки и сушени плодове

Обед
1. Супа от копър (друга зелена супа/супа от моркови или леща)
2. Хумус с хляб
3. Царевица от кочан
4. Каша от фасул и зеленчуково къри и кафяв ориз (сандвич с извара и салата)
5. Царевични (пълнозърнести) макарони и салата от спанак
6. Омлет с гъби (сирене), с магданоз

Вечеря
1. Пържени зеленчуци (може и парчета пиле) и ориз с шафран
2. Печена бяла риба с копър и зелени зеленчуци
3. Леща с гъбени филийки, с печена тиква
4. Печен картоф с лилава салата
5. Печен патладжан с целина
6. Аспержи с масло и подправки
7. Лилаво грозде
8. Плодова салата с диня

Жълто-лилави пречистващи рецепти
В тази рецепти се включва супа, три салати, три основни ястия, две зеленчукови ястия и десерт.
• Супа от копър
• Леща с гъбени филийки
• Лилава макаронена салата
• Салата с лимон и ориз
• Салата с макарони, маслини и патладжан
• Пържени лилави броколи и борови ядки
• Сьомга с лим и подправки
• Печен лук
• Тропически коктейл

Супа от копър
Копърът е известен с ползата си за храносмилането и с намаляването на чувството на глад. Тази вкусна супа с кремав цвят е чудесна за обяд, сервирана с чесново хлебче.

2 порции
2 луковици копър
3 с. л. слънчогледов маргарин
2 с. л. с връх брашно
300 мл мляко
150 мл изцедено кисело мляко
морска сол
1 с. л. с връх нарязан копър

Приготвяне
В тенджера с вряща вода поставете луковиците копър и варете около 40 минути. Междувременно разтопете в дълбок тиган маргарина, добавете брашното, постепенно прибавете млякото и бъркайте, докато сосът се сгъсти. Добавете киселото мляко и варете още 10 минути. Подправете на вкус с малко сол, добавете сварените луковици и разбийте на пюре с миксер. Добавете от нарязания копър и сервирайте супата гореща или изстудена.

Леща с гъбени филийки
Това пълноценно и просто ястие съдържа баланс от жълта и лилава енергия. Сервирайте го със салата от ряпа и маруля и топъл хляб с градински чай, който съдържа лилави лъчи.

2 порции
170 г зелена леща, накисната за 1 час и оцедена
1 дафинов лист
1 голям лилав лук, обелен и нарязан
175 г гъби, нарязани на филийки
2 с. л. масло или маргарин
1 с. л. с връх нарязан магданоз
6 с. л. зеленчуков бульон
1 – 1 Ѕ с. л. соев сос
1 яйце, разбито
1 с. л. с връх смесени сухи подправки
морска сол и прясно смлян чер пипер

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 190 °С и намазнете 1,5-литрова тавичка.
Покрийте лещата и дафиновия лист със студена вода и сложете да ври, а след това варете 25–30 минути, докато лещата омекне. Изцедете лещата, изхвърлете дафиновия лист и добавете останалите съставки. Разстелете сместа в тавичката и печете 45–50 минути. Оставете ястието да се стегне за около 10 минути, преди да обърнете тавичката върху чиния за сервиране. Сервирайте студено или горещо.

Лилава макаронена салата
Тази лилава салата може да бъде консумирана както като самостоятелно ястие, така и като гарнитура. Съставена е от комбинация от цветове и вкусове от лилавия фасул и листа до бледите формички на макароните.

4 порции
450 г червен фасул, сварен, изцеден, изплакнат и изстуден
350 г макарони – охлювчета или спирали – сварени, изцедени, изплакнати и охладени
1 зелена пиперка, нарязана на дребно
20 черни маслини, изчистени от костилките
1 ч. л. с връх капер
4–5 стръка пресен магданоз, нарязан
2 малки лилави марули

Заливка
1 ч. л. с връх морска сол
1 – 1 Ѕ с. л. лимонов сок
200 мл зехтин
1 ч. л. с връх захар
2 ч. л. с връх нарязан на ситно босилек
2 скилидки чесън, счукан

Приготвяне
Изсипете в купа фасула, макароните, зелената чушка, маслините, капера и магданоза. Разбъркайте добре. За да направите заливката, разтворете солта в лимоновия сок и добавете една по една останалите съставки. Излейте върху макаронената смес, старателно разбъркайте и оставете 10 минути, за да се смесят ароматите. При сервирането подредете върху салатната чиния листата от маруля и изсипете отгоре сместа.

Салата с лимон и ориз
Тази златиста салата има аромата на ориз басмати, добавен към хрупкавите борови ядки. Лимоновият сок изсветлява куркумата, затова крайният цвят е като на ориз с шафран.

4 порции
225 г ориз басмати
1 дафинов лист
1 ч. л. с връх куркума
2.5– сантиметров пресен корен джинджифил, обелен и настърган
сокът на Ѕ лимон
50 г ядки от борова шишарка
6 пролетни лука

Приготвяне
Сварете ориза с дафиновия лист, куркумата и джинджифила за 10–12 минути, докато е готов. Леко охладете, след това изхвърлете дафиновия лист и добавете лимоновия сок, боровите ядки и пролетния лук. Сервирайте ястието или леко топло или изстудено.

Салата с макарони, маслини и патладжан
Тази жълто-лилава салата, богата на витамини и естествени антиоксиданти, представлява питателен и лек обед, който може да бъде сервиран самостоятелно или с други ястия. Макароните съдържат комплексни въглехидрати, които бавно освобождават енергията си. Специфичният вкус на патладжана и маслините дават на макароните разнообразие от материи и аромати.

4 порции
1 средно голям патладжан, измит
1 – 1 Ѕ с. л. зехтин
350 г макарони, сварени, изцедени, изплакнати и охладени
1 голяма зелена пиперка, изчистена от семената и нарязана
20 черни маслини без костилките, разполовени
1 с. л. с връх капер
4–5 стръка пресен магданоз, нарязан
4 шепи зелени или червени салатни листа

Заливка
1 ч. л. с връх билкова сол
1 – 1 Ѕ с. л. лимонов сок
200 мл зехтин
2 ч. л. с връх нарязани на дребно листа босилек
2 скилидки чесън, счукан

Приготвяне
Разрежете патладжана на две по дължина и намажете отрязаната повърхност със зехтин. Запечете на силен огън от двете страни за няколко минути, докато месото стане меко, но не прекалено, след това оставете около 10 минути да изстине. Междувременно смесете макароните, зелената пиперка, маслините, капера и магданоза. Нарежете патладжана на хапки и добавете към салатата. За да приготвите заливката, разтворете солта в лимоновия сок и една по една добавете останалите съставки. Излейте върху салата и разбъркайте добре. Сервирайте върху канапе от салатни листа.

Пържени лилави броколи и борови ядки
Това бързо и вкусно ястие запазва всички полезни съставки на зеленчуците и създава леко за смилане ястие. Сервирайте с ароматен ориз с шафран.

4 порции
2 с. л. зехтин
50 г борови ядки
1 с. л. с връх нарязани сушени на слънце домати
350 г лилави цветчета броколи
350 г китайски листа, нарязани
1 – 1 Ѕ с. л. соев сос
сокът на 1 лимон
1 – 1 Ѕ с. л. чиста вода
морска сол и прясно смлян чер пипер

Приготвяне
Загрейте голям тиган. Добавете мазнина и леко запържете боровите ядки, след това ги извадете от мазнината и ги изсушете в кухненска хартия. Сипете зеленчуците в тигана и ги запържете 3–4 минути, като през цялото време бъркате. Добавете течност и разбъркайте добре. Поръсете с боровите ядки, подправете и веднага сервирайте.

Сьомга с лим и подправки
Лилавите лъчи на сьомгата се уравновесяват от жълтата енергия на лима (вид лимон), за да се получи леко и ароматно вечерно ястие. Сервирайте със зелен фасул за идеален баланс.

4 порции
4 големи филета от сьомга, почистени от кожата
3 лима
4 с. л. с връх смес от нарязан магданоз, копър и пелин
2 с. л. с връх трохи от типов хляб
2 с. л. масло

Приготвяне
Предварително загрейте фурната на 200 °С. Проверете дали рибата е добре изчистена от костите, като прокарате ръка по филетата.
Настържете кората на два от трите лима и я смесете с подправките и трохите. В малък тиган разтопете маслото и добавете сока на двата лима. Изсипете сместа от подправките в плоска чиния, натопете двете страни на филетата в киселия сок на лима, след това ги отупайте в смесените подправки. Поставете филетата върху хартия за печене и внимателно ги залейте с останалото масло. Печете 6–8 минути и оставете още 2 минути да се отпуснат. Сервирайте със зелен фасул и останалия лим, разрязан на парчета.

Печен лук
Печенето на малки жълти лукчета изцежда сладостта и аромата им, без да нарушава полезните им качества. Лукът се използва като разслабително в традиционната медицина.

4 порции
675 г дребни жълти лукчета
2 с. л. с връх морска сол
2 – 2 Ѕ с. л. зехтин
сокът на 1 малък лимон

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 220 °С. Сложете лукчетата в широка тава за печене. Поръсете със сол и зехтин и добавете достатъчно вода, за да покриете долната част на тавата. Печете лукчетата 40–50 минути, докато те станат кафяви и меки. От време на време ги обръщайте и добавяйте още вода, за да не изсъхнат. Когато са готови, извадете лукчетата от тавата и ги подредете в чиния за сервиране. Изстискайте отгоре лимоновия сок. Сервирайте горещо или студено, с препечен хляб, с който да можете да топите соса.

Тропически коктейл
Тази освежителна напитка съдържа всички необходими вещества за лятото. Тя е охлаждаща и пречистваща. Изберете зелено-жълто грозде без семена, вместо зелената разновидност и разредете с газирана минерална вода.

За 4 души
125 г грозде без семена
225 г нарязан ананас
225 г нарязан пъпеш
1 бутилка газирана минерална вода
4 стръка листа от мента

Приготвяне
Смесете плодовете и ги направете на пюре с миксер. Прецедете, за да махнете останалите по-едри късчета и жилки. Разредете на вкус. Украсете с листа от мента във всяка чаша.

Бяло-розово-златисто-лилава
диета за подсилване на съзнанието
Ако имате добър баланс на лилавата енергия в системата си или ако имате добър баланс на синьото или зеленото в системата си.
Тази диета може да ни помогне да намерим връзката с интуицията си и творческата си енергия. Тя е чудесна за всеки, който следва духовен път, който изисква медитация. Този тип цветна диета е известна на някои индийски духовни личности като диета сатвик, която разгледахме накратко в глава 2 (стр. 48). Тя се основава на леки храни, които ни помагат да развием собствена диета за духовен живот. Тези бели, златисти и лилави храни са във вибрационна хармония със сърдечната и коронната чакра. Зелените и розовите храни също балансират сърдечната чакра и поради тази причина могат да придружават всяко меню, но са от особено значение тук.
Тази лека енергийна диета ще нахрани духа, но също ще ни създаде емоционална уязвимост, затова е добре да се предпазваме от възможно нараняване от страна на недружелюбния свят.
Всяка клетка на тялото ни е чувствителна към светлината. Известно е, че когато светлината навлезе в клетката, тя въздейства върху нейния растеж и поведение. Структурата на ДНК, което съдържа информацията на клетката, също може да бъде променена, което променя и вибрационното равнище на клетката. Поради тази причина е напълно логично да предположим, че вибрациите на клетките могат да бъдат увеличени чрез качеството на жизнената енергия, която навлиза в системите ни.
Когато извлечем от този процес естественото му заключение, вече не е толкова невероятно, че сме способни да увеличим чувствителността си към по-висшите вибрации. Когато повишим равнището на вибрациите на клетъчно ниво, тялото ни става по-безплътно и можем да придобием качества на етер, които обикновено се приписват на духовната материя и ангелите.
След като постигнем състоянието на повишено съзнание, което е характерно за мъдреците и йогите, тялото се нуждае от малко физическа поддръжка и жизнената енергия от светлината, въздуха и водата може да ни осигури цялата необходима енергия.
Тази диета за повишаване на съзнанието трябва да бъде естествено продължение на пречистващата жълто-зелена диета през лека вегетарианска диета. Можете да започнете диетата едва когато имате начин на живот, който ви предпазва от грубите елементи на всекидневието. Продължете с тази диета само когато се чувствате комфортно с нея. В противен случай се върнете към пълно спектърна Цветна жизнена диета, за да получавате хармонично количество от всички лъчи.

1. Яжте плодове, зеленчуци, ядки, семена, зърнени храни и млечни продукти, които са органично произведени.
2. Изключете яйцата: те имат стимулиращи вибрации, защото осъществяват пренос на живота.
3. Изключете месото и рибата: в тях се съдържат вибрации на страх, които замърсяват тялото.
4. Изключете чая, кафето, алкохола и другите стимуланти.
5. Препоръчват се четири или пет малки яденета на ден. Яжте само когато сте гладни.
6. Ястията през деня трябва да са приготвени предимно от златисти храни. Медът и меласата са чудесни и питателни златисти храни.
7. Най-голяма част от вечерните храни трябва да бъдат от бели, розови или лилави храни.
8. Зелените храни могат да бъдат консумирани на всяко ядене.
9. Трябва да се използват билки и подправки със златист, зелен и лилав цвят.
10. Упражненията и дълбокото дишане са изключително важно допълнение за тази диета.

Примерно бяло-розово-златисто-лилаво меню за подсилване на съзнанието
Ранно утро
1. Дълбоко дишане с бяла светлина (вж. стр. 282)
2. Чаша вода, енергизирана в златисто

Закуска
1. Плод като банан, златист грейпфрут, златиста ябълка, кайсия, папая и праскова
2. Билков чай – лайка (женшен)

Средата на утрото
1. Натурално кисело мляко с ядки, семена и мед
2. 1 – 1 Ѕ с. л. меласа

Обед
1. Кокосово къри (ризото)
2. Царевица на кочан и пълнозърнест хляб
3. Златисто просо с жълта/оранжева/зелена пиперка
4. Тиквена супа и пълнозърнест хляб
5. Салата от царевица, златист и лилав фасул с цветове от невен
6. Салата от булгур и грах, с билково кисело мляко
7. Макарони с маслини, пролетен лук, кестени и босилек

Следобед
1. Сушен плод
2. Пресен зелен плод
3. Ядки и стафиди

Вечеря
1. Соева паста и задушени зелени зеленчуци с червен фасул
2. Леща и карфиол в билков сос с лилава салата
3. Артишок в чесново масло
4. Пай от фасул и праз, със сладки картофи
5. Печено маково семе и яйчена юфка
6. Пълнени зелеви сарми с извара и боровинки
7. Пържени гъби с подправки и сладки корени
8. Лилаво грозде, диня, маракуя, черни боровинки и сини боровинки

Късна вечер
1. Цветно дишане и медитация (вж. стр. 283) със златиста, лилава и бяла светлина
2. Чай от лайка

Бяло-розово-златисто-лилави рецепти за подсилване на съзнанието
Тази диета е питателна и успокояваща, без силни ян храни или силни аромати, която резонира върху основната чакра и стимулиране на съзнанието. Енергията се получава от златистите и розовите лъчи, докато успокояващите качества на ин се съдържат в белите и зелените храни.
В рецептите се включва една закуска, две салати, едно предястие, три основни ястия, оризово ястие и десерт.

• Смокини, кисело мляко и мед
• Бяло-зелена салата със соева паста
• Салата от булгур с грах
• Слънчева крем-супа от сладка царевица
• Аспержи със сусамов сос
• Ризото с шафран
• Сладко лещено къри
• Пай от фасул и леща
• Оризов пудинг

Преминаването към тази диета е напълно индивидуално решение и не можете да очаквате вашият партньор (или някой друг) да я започне, освен ако неговият начин на живот и очаквания са сходни с вашите. Поради тази причина рецептите по-долу са предвидени само за двама души, така че можете да споделите храната си или да направите по някоя рецепта храна за две яденета.

Смокини, кисело мляко и мед
Красивият цвят на свежите смокини съдържа розова и зелена енергия, освен това тези плодове са изпълнени с питателни вещества. Те съдържат калций, желязо, калий и витамин В. Сушените смокини имат концентрирани питателни елементи, така че чрез тях получавате повече витамини и минерали. Те също така съдържат пектин, за който се вярва, че понижава холестерола.

2 порции
2 пресни смокини, разполовени или 4 сушени, нарязани на четвъртинки
12 с. л. изцедено кисело мляко
1 ч. л. течен мед
1 с. л. с връх слънчогледови семки

Приготвяне
Поставете смокините в купа и ги покрийте с киселото мляко. Излейте отгоре меда и посипете със слънчогледовите семки.

Бяло-зелена салата със соева паста
Тази хрупкава салата е богата на протеини и е добър източник на калций, мед и витамини С и Е. Гладката анасонова заливка я прави лесна за смилане.

2 порции
115 г лук, обелен и нарязан
50 г бобови кълнове, изплакнати
50 г пресен грах
Ѕ краставица, нарязана
50 г тиквени семки

Заливка
150гр соева паста
1 – 1 Ѕ с. л. ябълков оцет
1 – 1 Ѕ с. л. сусамово масло
Ѕ ч. л. с връх анасон

Приготвяне
В голяма купа смесете всички салатни съставки. За да направите заливката, смесете съставките като размачкате соевата поста в оцета и сусамовото масло. Излейте върху салатата и веднага сервирайте.

Салата от булгур с грах
Приготвянето на тази вкусна и питателна салата се нуждае от готвене. Златистата земна енергия, която се съдържа в брашното на булгура и граха, засилва ума и тялото, докато зелените подправки и киселото мляко носят свежест и повишават енергията.

2 порции
225 г булгур
консерва грах, изцеден
Ѕ краставица, нарязана
4 с. л. с връх нарязан магданоз
2 с. л. с връх нарязан дребен лук

Заливка
2 – 2 Ѕ с. л. натурално кисело мляко
2 – 2 Ѕ с. л. зехтин
сокът на Ѕ лимон
1 ч. л. с връх къри на прах
1 скилидка чесън, счукан

Приготвяне
Накиснете за 30 минути булгура в топла вода. Изцедете, изстисквайки останалата течност със задната страна на лъжица. Поставете в купа заедно с граха, краставицата и подправките. Смесете съставките на заливката и ги излейте върху салатата.

Слънчева крем-супа от сладка царевица
Тази красива крем-супа е изпълнена със слънчева енергия и е много питателна. Сервирайте я с пълнозърнест хляб и се радвайте на лъчистите є цветове.

2 порции
2 средно големи сладки царевици от кочан или 300-грамова консерва
300 мл вода
2 с. л. слънчогледов маргарин
6 пролетни лука, нарязани
2 с. л. с връх брашно
300 мл мляко
щипка лют червен пипер
морска сол и прясно смлян чер пипер
шепа нарязан магданоз

Приготвяне
Ако използвате прясна царевица, варете я 15 минути във вряща вода, докато е готова. Изронете царевицата от кочана. Добавете водата и направете царевицата на пюре с миксер. Ако използвате консервирана царевица, добавете водата и направете на пюре.
Загрейте маргарина в тенджера и за няколко минути запържете пролетния лук. Добавете брашното и постепенно сипете млякото, като непрекъснато разбърквате, докато се сгъсти. Подправете с лютия червен пипер, солта и черния пипер. Варете още 5 минути и добавете царевичното пюре. Украсете с нарязания магданоз и сервирайте с топъл хляб.

Аспержи със сусамов сос
В традицията на Буда и Питагор, древногръцкият философ Плутарх проповядвал ползата от вегетарианството. Тази рецепта, приготвена от розови аспержи, отразява популярните по онова време аспержи. Сусамовото таини отразява златистия лъч и дава на ястието аромат на ядки. Яжте го самостоятелно или с топъл пълнозърнест хляб, който можете да топите в соса.

2 порции
голяма връзка свежи аспержи
3 с. л. златист зехтин
3 скилидки чесън, счукан
1 средно голям лук с кафява кожица, нарязан на дребно
4 с. л. сусамово таини
550 мл вода
морска сол
2 – 2 Ѕ с. л. паста мисо*

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 190 °С. Отрежете и изхвърлете твърдите краища на аспержите, след това ги начупете на малки връзки и ги завържете с конец. Поставете връзките изправени във висок огнеупорен съд, налейте пласт от 2,5 сантиметра вода на дъното, покрийте съда и варете леко 8–10 минути или докато аспержите омекнат. Махнете от огъня и оставете настрани.
Загрейте зехтина в дълбок тиган и сипете чесъна и лука. Пържете, докато лукът добие златистокафеникав цвят. Добавете сусамовото таини и около една трета от водата. Бъркайте, докато водата и таинито се смесят. Варете около 5 минути, след това прибавете останалата вода и варете, докато сосът се сгъсти. Добавете пастата мисо и разбъркайте добре.
Поставете аспержите в огнеупорна чиния за сервиране и излейте отгоре сусамовия сос. Печете около 20 минути, докато сосът стане кафяв. Сервирайте веднага.

Ризото с шафран
Шафранът е най-скъпата подправка на света. Тя дава на оризовото ястие огнен и искрящ златист цвят.

2 порции
Ѕ ч. л. с връх влакна от шафран
2 – 2 Ѕ с. л. горещо мляко
2 – 2 Ѕ с. л. зеленчуково масло
115 г ориз басмати
6 с. л. кашу
2 семена от кардамон, натрошени
350 мл чиста вода
225 г грах (тегло с шушулките)
морска сол

Приготвяне
Накиснете шафрана в млякото и оставете настрани, докато приготвите останалите продукти. Загрейте мазнината и изсипете ориза. Запържете няколко минути, докато се омазни целият ориз. Добавете кашуто и семената кардамон, сипете водата и граха. Посолете на вкус. Задушете, като разбърквате, след това похлупете и оставете ястието на слаб огън около 20 минути или докато поеме цялата течност. Добавете млякото с шафрана и бъркайте, докато се смеси с оризовите зърна и те станат напълно готови. Махнете от огъня и оставете ястието да отпочине минута-две, преди да сервирате.

Сладко лещено къри
Готвачът на Джордж Бърнард Шоу често му е приготвял това ястие. Според Алис Лейдън, това е една от любимите му рецепти. Взела съм я от книгата Вегетарианска готварска книга на Джордж Бърнард Шоу от Алис Лейдън и Р. Дж. Мини.

2 порции
225 г леща, измита, накисната за една нощ и изцедена
225 г ориз
2 средно големи лука, нарязани
2 големи ябълки, нарязани
2 банана, на кръгчета
1 ч. л. с връх кафява захар
1 ч. л. с връх къри на прах
1 ч. л. лимонов сок
6 с. л. стафиди
30 г настърган кокос

Приготвяне
Изсипете лещата в тенджера, покрийте с вряла вода и варете, докато омекне. Междувременно варете ориза в леко подсолена вода до пълното му сваряване. Добавете сварената леща, лука, ябълките, бананите, кафявата захар, кърито, лимоновия сок и стафидите и варете около 15 минути. След това изцедете останалата течност и изсипете в затоплена чиния за сервиране. Преди поднасянето поръсете с кокосови стърготини.

Пай от фасул и леща
Този засищащ бяло-златисто-зелен пай е пълен с хранителни вещества и енергия. Той е леко ароматизиран с мед, горчица и лук и има приятен кремообразен вид.

2 порции
3 средно големи праза, нарязани
Ѕ карфиол, начупен на цветчета
2 с. л. масло
1 малък лук, нарязан
2 скилидки чесън, нарязан
1 с. л. с връх брашно
1 ч. л. с връх настърган кориандър
морска сол и прясно смлян чер пипер
250 мл зеленчуков бульон
1–2 с. л. едрозърнеста горчица
1 ч. л. светъл мед
400 г фасул, накиснат една нощ и изцеден
50 г сирене, натрошено
115 г трохи от пълнозърнест хляб

Приготвяне
Предварително загрейте фурната до 180 °С. Пуснете праза и карфиола във вряла вода и ги варете 15 минути или докато омекнат. Изцедете и оставете настрани.
Разтопете маслото, добавете лука и чесъна и пържете на слаб огън 5–8 минути, докато омекнат. Поръсете с брашното и бъркайте още 5 минути. Добавете кориандъра, подправете, след това излейте бульона, като непрекъснато бъркате, докато се получи гладък сос. Добавете горчицата и меда, разбъркайте добре и варете на слаб огън още 2–3 минути.
Добавете фасула към праза и карфиола, изсипете сместа в соса и излейте в огнеупорен съд. Смесете сиренето и трохите, поръсете върху ястието и печете 30 минути.
Сервирайте със смесена салата и хрупкав хляб.

Оризов пудинг
Този кремав оризов пудинг е успокояващ и засищаш, особено в студена нощ. Лечебната му сила идва от индиговите лъчи на стафидите, а ароматът – от ванилията.

2 порции
8 с. л. с връх ориз за пудинг
300 мл мляко
300 мл изцедено обезмаслено кисело мляко
1 пръчка ванилия или 1 ч. л. екстракт
голяма буца масло
100 мл вода
4 с. л. с връх пудра захар
50 г стафиди
50 г нарязани бланширани бадеми

Приготвяне
Поставете ориза в тенджера с дебело дъно, добавете прясното и киселото мляко, ванилията, маслото и водата. Оставете да заври на умерен огън, след това намалете силата на котлона, за да може млякото леко да къкри. Варете 15–20 минути, докато оризът омекне. Извадете пръчката ванилия. Добавете захар, стафидите, бадемите и варете още 5 минути, докато пудингът се сгъсти. Сервирайте топло или студено.


Лира Принт
Сюзи Чиазари
Енергийно лечение с цветове
Начало

|Въведение | II |III|IV|V|VI|VII|VIII|IX|X|XI| Заключение |