Лира Принт
Обратно в началото
Славянка Мундрова
ОТСЛАБВАНЕ БЕЗ ДИЕТА
Предишна глава Начало Следваща глава

[ Въведение ][ I ][ II ][ III ][ IV ][ V ][ Първа фаза ][ Втора фаза ]


Глава втора


 

Класификация на храните


Навярно мнозина читатели ще се отегчат, четейки теоретичните подробности, предложени в тази глава. Но ако не бъде обяснено, във възможно най-сбит вид, какво представляват основните видове храни, читателят рискува да не разбере същината на самия метод за отслабване, изложен в книгата.
Храните са годни за ядене продукти, съдържащи известно количество органични компоненти, например белтъчини, мазнини, въглехидрати, минерални соли и витамини. Освен това в тях има вода, и несмилаеми материи, например растителни влакна.


Белтъчини (протеини)

Това са органични съединения, които изграждат клетките на живата материя - кости, мускули, мозък и т. н. Състоят се от прости молекули, наречени аминокиселини. Някои от тях се произвеждат в самия организъм, други се набавят от храната. Аминокиселините, приети с храната, са растителни и животински. Животинските идват от месото, рибата, сиренето, яйцата, млякото. Растителните се срещат в соята, бадемите, лешниците, пълнозърнестия хляб и някои зеленчуци. Идеалният вариант е да се консумират по равни количества растителни и животински белтъчини.
Организмът има нужда от белтъчини, за да изгражда клетъчната си структура, за да черпи от тях енергия, след като ги превърне в глюкоза, за да произвежда някои хормони и невромедиатори*, за да гради нуклеиновите киселини, необходими за възпроизводството му.
Бедната на белтъчини храна се отразява зле на организма - мускулната маса намалява, кожата се набръчква и т. н. Децата трябва да приемат дневно по 60 г белтъчини. За възрастните дозата е до 90 г, като се пресмята по 1 г за килограм тегло на ден. Минимумът е 55 г за жените и 70 г за мъжете.
Белтъчините трябва да бъдат най-малко 15 на сто от дневния енергиен прием на възрастния индивид. Ако човек яде много белтъчини и не се движи достатъчно, белтъчният излишък в организма се превръща в пикочна киселина, чието повишено ниво в кръвта може да предизвика подагра.
Само яйцата сред всички животински и растителни продукти създават необходимия баланс на аминокиселините. Липсата на някоя аминокиселина може да попречи на усвояването на други аминокиселини, следователно в храната трябва да има и растителни, и животински белтъчини.
Храненето, основано изключително върху растителни белтъчини (вегетализъм), е небалансирано, защото липсата на цистеин създава проблеми с косите и ноктите. И обратно, вегетарианският режим, включващ яйца и млечни продукти, може да бъде балансиран.


Въглехидрати

Това са молекули, съставени от въглерод, кислород и водород.

Гликемия (ниво на кръвната захар)
Най-простата захар, глюкозата е основното гориво на организма. Отлага сe под формата на гликоген в мускулите и в черния дроб.
На гладно нивото на кръвната захар (гликемията) обикновено е 1 г на литър кръв. След като човек изяде някаква въглехидратна храна - хляб, мед, тестени изделия, сладкиши, най-напред нивото се повишава (в зависимост от вида на въглехидратите). После, когато панкреасът секретира в кръвта инсулин, то спада и захарта прониква в клетките. След това нивото на кръвната захар се възстановява.
Въглехидратите отдавна са разделени на две категории в зависимост от способността на организма да ги усвоява.
Бързи за усвояване са монозахаридите или простите захари (глюкозата) и дизахаридите (захарозата, т. е. обикновената захар), които се съдържат в рафинираната захар, в меда и плодовете. Наричат ги така поради убеждението, че простият състав на молекулата им позволява да се разграждат почти веднага, след като постъпят в организма.
Бавни са наречени онези въглехидрати, чиито сложни молекули по време на храносмилането трябва да бъдат разградени по химически път до прости захари (глюкоза). Такъв е например скорбялата в зеленчуците, за която се е смятало, че бавно и продължително освобождава захар в организма.
Съвременните изследвания обаче показват, че сложността на въглехидратната молекула в никакъв случай не влияе върху бързината на разграждането є в организма.
Установено е, че въглехидратите се разграждат най-пълно около 30 минути след храна. Монозахаридите (глюкозата и фруктозата от плодовете и меда) отделят в кръвта най-малко захар, след тях идват сложните въглехидрати (полизахаридите от житните продукти, брашното, картофите и сушените зеленчуци) и накрая - дизахаридите (бялата рафинирана захар, малтозата от бирата и лактозата от млякото).

Гликемичен индекс

На глюкозата е даден произволният основен индекс 100. Индексът е толкова по-висок, колкото е по-висока хипергликемията (пресищането на кръвта със захар), предизвикана от въглехидрата.
Индустриалната обработка на продуктите повишава гликемичния им индекс. За улеснение въглехидратите се класифицират и като “добри” (с нисък гликемичен индекс) и “лоши” (с висок индекс).
“Лоши” въглехидрати има в бялата захар (чиста, в конфитюр или сладкиши), в рафинираните тестени и зърнени продукти (бял хляб и лющен бял ориз), в картофите, морковите, царевицата и бананите.
“Добри” въглехидрати са тези в пълнозърнестия хляб и черните брашна, в неолющения ориз, лещата, повечето плодове, както и в зеленчуците с много растителни влакна (праз, ряпа, зелен фасул, марула и салата), които съдържат съвсем малко въглехидрати.

Мазнини (липиди)

Това са сложни молекули от растителен и от животински произход. Растителните мазнини се съдържат в слънчогледовото олио, в зехтина, в рапичното олио, във фъстъченото масло, в маргарина и др. Животинските мазнини са тези в месото, рибата, сиренето, кравето масло, сметаната и т. н.
Можем да класифицираме мазнините и по вида на мастните киселини, от които са съставени. Наситени мастни киселини има в месото, колбасите, яйцата и млечните продукти. Ненаситени мастни киселини са тези, които остават течни на стайна температура (слънчогледово олио, зехтин). Някои от тях могат да бъдат сгъстени чрез хидрогениране - такъв е например маргаринът.
Мазнините съдържат множество витамини (А, D, E, K) и основни мастни киселини (линолова и линоленова), необходими за синтезирането на различни хормони.
Мазнините се усвояват трудно в присъствието на “лоши” въглехидрати и това предизвиква натрупване на големи мастни депа. Напълно възможно е мазнините в готвенето съществено да се ограничат, без да пострада вкусът на ястията.
Мазнини, които повишават нивото на холестерола, се съдържат в тлъстите меса, колбасите, кравето масло, сиренето, свинската мас, млечните продукти.
Мазнини, които повишават по-малко нивото на холестерола, се намират в яйцата, раците, мидите и в птичето месо (без кожата).
За предпочитане са растителните мазнини, като слънчогледовото, царевичното и рапичното масло, както и зехтинът. Мазнините в рибата не вземат участие в холестеролния метаболизъм, но предпазват от сърдечно-съдови болести, като снижават нивото на триглицеридите и предпазват кръвоносните съдове от запушване (тромбоза). Препоръчително е да се ядат мазни риби (сьомга, тон, скумрия, херинга, сардина).
Методът за отслабване, предлаган в книгата, се основава на избора между “добрите” и “лошите” въглехидрати, между “добрите” и “лошите” мазнини. Съвет: не прекалявайте с животинските мазнини!


Растителни влакна

Тези вещества се съдържат предимно в зеленчуците, плодовете и в житните продукти в сурово състояние. Макар да нямат особено значение в енергийния обмен на организма, растителните влакна, по-специално целулозата, лигнинът, пектинът и смолите, играят извънредно важна роля в храносмилането. Те осигуряват добра чревна проходимост. При липса на достатъчно количество растителни влакна се получава запек. Богати са и на витамини, микроелементи* и минерални соли, чиято липса може да предизвика сериозни заболявания. Пречат на усвояването на мазнините в процеса на храносмилане и намаляват риска от артериосклероза.
От друга страна, растителните влакна ограничават токсичното въздействие на някои химически вещества, например оцветителите. Някои от тях предпазват дебелото черво от много рискове и по-специално от рак.
За съжаление много малко от жителите на индустриализираните страни консумират желателната дневна доза от 40 г растителни влакна. (Италианците например, чиято кухня се базира на тестените произведения, само преди 30 години са употребявали много повече пресни и сушени зеленчуци и са правели макароните си от черни брашна с всичките растителни влакна на житото.) Днес месото е заменило зеленчуците, а тестените произведения се правят от бели брашна, от които са премахнати растителните влакна. Според медицинските авторитети в тези страни именно това е причината за масовото пълнеене и за често срещаните ракови заболявания на храносмилателната система.
Консумацията предимно на храни, богати на растителни влакна, съдейства за здравословно ниско ниво на кръвната захар.

* * *

Вече беше споменато, че белтъчините са абсолютно необходими за човешкия организъм, защото съдържат аминокиселини, които той сам не може да произвежда. Това се отнася и за някои мазнини, които съдържат витамини, както и за двете основни мастни киселини (линоловата и линоленовата). Само въглехидратите се смятат за по-малко необходими, тъй като организмът може да произведе глюкоза от мастните си депа.
Някои храни са богати едновременно на белтъчини и на мазнини, например месото. От друга страна, големи количества енергия се получават само от въглехидратите и мазнините. Така че по-нататък в изложението на метода, когато става дума за някой хранителен продукт, той се класифицира в една от следните категории:
- въглехидратен (с уточнение “добър” или “лош”);
- мастен;
- растително-влакнест.

 

Лира Принт
Обратно в началото
Славянка Мундрова
ОТСЛАБВАНЕ БЕЗ ДИЕТА
Предишна глава Начало Следваща глава